Dach Afryki – Wyprawa na Kilimandżaro

11 days
02-21-2024 06-12-2024
Travel itinerary Terms of participation and cancellation
Price $2995

Price includes

 • Zakwaterowanie w hotelu wysokiej klasy turystycznej przed i po trekkingu
 • Pokoje dwuosobowe ze śniadaniem
 • 7-dniowy trekking na Kilimanjaro drogą Machame
 • Pełne wyżywienie w trakcie trwania trekkingu
 • Noclegi w namiotach dwuosobowych na trasie (6 nocy)
 • Przejazdy między hotelem a Parkiem Narodowym
 • Transfery z i na lotnisko w Tanzanii
 • Opłaty za wstęp i przebywanie na terenie Parku Narodowego Kilimanjaro
 • Profesjonalni lokalni przewodnicy górscy posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wypraw na Kilimanjaro
 • Tragarze oraz kucharze w trakcie trekkingu
 • Podstawowy sprzęt: namioty do spania, maty
 • Namiot bazowy – jadalnia,  krzesła, stół, przybory kuchenne itp.
 • Czystą i zdatną do picia wodę w trakcie trekkingu
 • Opiekę polskojęzycznego i doświadczonego pilota/przewodnika
 • Opłaty parkowe
 • Podatki rządowe
 • Materiały pomocnicze i porady przed wyjazdem

DLA UCZESTNIKÓW SAFARI (opcjonalne i płatne dodatkowo: $1790 USD)

 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych przed i po safari
 • Zakwaterowanie w lodge wysokiej klasy turystycznej w trakcie safari (3 noce)
 • Prywatny transport w samochodach terenowych Land Cruiser
 • Wyżywienie w trakcie trwania safari (3 śniadania, 4 lunch, 3 kolacje)
 • Opłaty Parkowe
 • Lokalny przewodnik safari
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Rektravel

The price does not include

 • Międzynarodowych biletów lotniczych na trasie Chicago – Kilimanjaro National Airport – Chicago
 • Opłat wizowych ($50 dla obywateli polski albo $100 USD dla obywateli US)
 • Sprzętu osobistego (śpiwory, plecaki, duffel bags itp.)
 • Dodatkowych atrakcji nie wymienionych w programie
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u operatora)
 • Wydatków natury osobistej
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (do potwierdzenia w biurze)
 • Ubezpieczenia podróżnego
 • Zwyczajowych napiwkow

MOSHI –  KILIMANJARO – MACHAME ROUTE / WHISKEY ROUTE – MACHAME GATE CZYLI BRAMA PARKU KILIMANDŻARO – OBÓZ SHIRA – OBOZOWISKO LAVA TOWER – OBÓZ BARRANCO – OBÓZ KARANGA – BARAFU CAMP – STELLA POINT

MOŻLIWOŚĆ WYDŁUŻENIA POBYTU O CZTERODNIOWE SAFARI W TANZANII (OPCJONALNE I PŁATNE DODATKOWO $1790 USD):

PARK NARODOWY TARANGIRE – PARK NARODOWY SERENGETI (TANZANIA) – KRATER NGORONGORO

Camping

Climbing

Culture and history

National parks

Safari

Trekking/hiking

Volcanoes


Travel itinerary

1.day

CHICAGO – ARUSHA

Spotkanie grupy na lotnisku O’Hare w Chicago. Przelot na Kilimanjaro International Airport w Arusha. Możliwość przelotu z innego miasta na terenie Stanów lub Europy.

2.day

ARUSHA – MOSHI

Przylot do Arusha i transport do hotelu w Moshi, miasta będącego bazą wypadową na Kilimanjaro. Odpoczynek po podróży oraz spotkanie organizacyjne przed wyprawą na szczyt najwyższej góry Afryki – Kilimanjaro. Nocleg w Moshi.

3.day

MACHAME GATE (1900 m n.p.m.) – MACHAME CAMP (2980 m n.p.m.)

Po śniadaniu wraz z całym ekwipunkiem wyruszymy do Machame Gate – bram Parku Narodowego Kilimanjaro. Po dokonaniu rejestracji i spotkaniu naszej ekipy tragarzy oraz pomocników, rozdzielimy bagaż i ruszymy w trasę. Po przejściu przez bramę, rozpoczniemy wędrówkę krętą drogą w górę przez las deszczowy. Na niższych wysokościach szlak może być błotnisty i śliski. Czekają nas również wąskie i kamieniste ścieżki. Podczas wędrówki dobrze być zaopatrzonym w stuptuty oraz kijki trekkingowe. Po około 5-6 godzinach i pokonaniu ok. 11 km (7 mil) drogi dotrzemy do pierwszego obozu – Machame Camp. W drodze zjemy lunch, a po dotarciu do obozu kolację. Odpoczynek i nocleg pod namiotami.

Uwaga: Podczas wspinaczki obowiązują ustalone przez park limity bagażowe dla tragarzy towarzyszących nam podczas trekkingu. Wynosi on 15 kg. Zbędne rzeczy nieodpłatnie przechowywane są w hotelowym depozycie w mieście.

4.day

MACHAME CAMP – SHIRA CAMP (3850 m n.p.m.)

Pobudka wcześnie rano i śniadanie. Opuszczamy dziś polany lasu deszczowego i będziemy dalej przemierzać szlak do położonego na Płaskowyżu Shira – obozu Shira na wysokości 3845 m n.p.m. (12631 stóp). Jest to najkrótszy dzień trekkingu, niezbędny do odpowiedniej aklimatyzacji. Po około 5-6 godzinach dotrzemy do naszego drugiego obozu. W tym dniu podejście będzie stosunkowo strome, krajobraz zmieni się z lasów deszczowych na charakterystyczną dla tej wysokości strefę alpejską. Wieczorem kolacja i odpoczynek.

5.day

SHIRA CAMP – BARRANCO CAMP (3950 m n.p.m.)

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Z płaskowyżu Shira skierujemy się w kierunku Wieży Lawy, zwanej Zębem Rekina i dalej udamy się trasą prowadzącą na Lodowiec Arrow. by ostatecznie dostać się do Lava Tower. Miejsce to oddalone jest od obozu o ok. 7 km i położone jest na wysokości 4650 m n.p.m. (15250 stóp). Będzie można odczuć już objawy choroby wysokościowej. Dzisiejszy dzień ma na celu odpowiednią aklimatyzację, przygotowującą nas do ataku szczytowego. Stamtąd rozpoczniemy zejście w dół aż do 3960 m n.p.m. (12990 stóp), gdzie mieści się kolejny obóz. Łącznie czeka nas około 6-8 godzin marszu i około 10 kilometrów do pokonania. Nocleg w Barranco Camp.

6.day

BARRANCO CAMP – KARANGA CAMP (4050 m n.p.m.)

Po śniadaniu opuszczamy obóz Barranco i kontynuujemy wspinaczkę stromym grzbietem – Ścianą Barranco do Doliny Karanga i skrzyżowania, które łączy się ze Szlakiem Mweka. Przed naszymi oczami ukaże się imponująca 300 metrowa ściana. Choć wydaje się nieprzystępna i groźna, w rzeczywistości nie wymaga żadnej technicznej wspinaczki. Dzięki asyście lokalnych przewodników dotrzemy na szczyt, gdzie zostaniemy nagrodzeni wspaniałym widokiem. Pozostała część wędrówki będzie przebiegać przez alpejską pustynię, powoli wijącą się wokół góry, aż do obozu Karanga. Dolina Karangu jest ostatnim punktem na dzisiejszej trasie. Dzisiejszy dzień to ok. 4-5 godzin marszu.

7.day

KARANGA CAMP - BARAFU CAMP (4700 m n.p.m.)

Po śniadaniu kontynuujemy podróż do obozu Barafa. Dzisiejsza trasa prowadzić nas będzie przez pusty krajobraz alpejskiej pustynii. Mimo, że ścieżka nie jest stroma, będziemy utrzymywać wolne tempo ze względu na wysokość. Po ok. 3- 4 godzinach marszu dotrzemy do obozu Barafu, skąd już tylko kilka kroków dzieli nas od szczytu Kilimanjaro. Rozbijemy obóz, odpoczniemy i przygotujemy się do dnia szczytowego.

8.day

BARAFU CAMP – UHURU PEAK (5895 m n.p.m.) – MEKA CAMP (3100 m n.p.m.))

Dziś czeka nas atak szczytowy! W tym celu pobudka w środku nocy. Po lekkim posiłku, ruszymy powoli w drogę na szczyt. Trasa zacznie się wędrówką po luźnym wulkanicznym piasku przez ciemną i zimną noc. Wolnym tempem i zygzakiem przejdziemy w kierunku Stella Point – 5765 m n.p.m. (18885 stóp), który jest pierwszym przystankiem na krawędzi krateru Kibo. To najbardziej wymagająca psychicznie i fizycznie część wędrówki. Po krótkim odpoczynku i w oczekiwaniu na wschód słońca powoli ruszymy na nasz ostatni punkt. Krótka, ale niełatwa wędrówka, zabierze nas na Uhuru Peak  – 5895 m n.p.m. (19341 stóp), najwyższy punkt w Afryce. Dotrzemy na niego po około 7-8 godzinach marszu. Po chwili chwały i dumy oraz sesji zdjęciowej na Dachu Afryki, rozpoczniemy wędrówkę w dół prosto do obozu Mweka. W Barafu zatrzymamy się na odpoczynek i posiłek. Zejście będzie dużo szybsze i łatwiejsze niż wejście. Popołudniem dotrzemy do obozu Meka, gdzie spędzimy ostatnią noc w górach pod namiotami z widokiem na gwiaździste niebo.

9.day

MWEKA CAMP – MWEKA GATE (1640 m n.p.m.) - MOSHI

Ostatni dzień pobytu na zboczach góry. W godzinach porannych pożegnamy się z naszą ekipą lokalnych przewodników, tragarzy, kucharzy. Po wspólnych tańcach i śpiewach czeka nas czterogodzinne zejście.  Ponownie przeprawimy się przez las deszczowy. Po opuszczeniu Parku Narodowego i powrocie do hotelu czas wolny. Uroczysta, pożegnalna kolacja wraz z wręczeniem certyfikatów upamiętniających zdobycie szczytu. Nocleg.

MOŻLIWOŚĆ PRZEDŁUŻENIA POBYTU O 4 DNIOWE SAFARI W TANZANII (PARK NARODOWY TARANGIRE, SERENGETI ORAZ NGORONGORO KRATER).

DOPŁATA DO SAFARI TO $1790 OD OSOBY (MINIMUM 4 OSOBY).

10.day

ARUSHA - SAFARI - PARK NARODOWY TARANGIRE

Osoby nieuczestniczące w safari, w zależności od godziny lotu powrotnego, będą miały czas na odpoczynek.  Transfer na lotnisko i pożegnanie.

Dla osób uczestniczących w SAFARI – transfer do Arusha, skąd zacznie się kilkudniowa przygoda po najpiękniejszych Parkach Narodowych Tanzanii.

Wyjazd w godzinach porannych do Parku Narodowego Tarangire na całodniową przejażdżkę samochodami terenowymi Land Cruiser. W drodze lunch w formie pikniku. Park Narodowy Tarangire to trzeci co do wielkości Park Narodowy Tanzanii. Słynie z majestatycznych baobabów, które porastają tutejsze tereny, dając cień i miejsce na odpoczynek dla dzikich zwierząt. Rzeka Tarangire jest centralnym punktem tego parku, przy której można zaobserwować jedno z najbardziej licznych stad słoni w Afryce. Można tu również spotkać lwa, lamparta, geparda, kudu, bawoły, żyrafę i zebrę. Po całodziennym safari przyjazd na nocleg i kolację. Odpoczynek.

11.day

PARK NARODOWY SERENGETI

Po śniadaniu dalszy ciąg przygody na tanzańskim safari. Dziś czeka nas wizyta w najsłynniejszym Parku Narodowym Afryki – Serengeti. Kilka godzin jazdy pośród niekończących się równinnych łąk, podczas której wypatrywać będziemy stada dzikich zwierząt. Serengeti jest prawdopodobnie najbardziej imponującym rezerwatem dzikiej przyrody na świecie. Słynie z Wielkich Migracji, kiedy to cała stada zwierząt przenoszą się w inną część Parku w poszukiwaniu wody. Na równinach Serengeti można zobaczyć wielkie stada gnu, zebr i gazeli lub stada lwów wylegujących się w cieniu. Jeśli dopisze nam szczęście spotkamy Wielką Afrykanską Piątkę. Lunch w formie pikniku zostanie zrobiony podczas całodniowego safari. Pełen wrażeń dzień kończy się obfitą kolacją i spokojnym snem w miejscu zakwaterowania.

12.day

SERENGETI - NGORONGORO

Po imponującym wschodzie słońca i śniadaniu rozpoczniemy poranne safari w Parku Narodowym Serengeti. Jest to najlepszy czas na obserwację dzikich zwierząt. Później przejazd do obszaru chronionego Ngorongoro z lunchem w formie pikniku. Krater Ngorongoro to największy zapadnięty krater wulkaniczny na świecie, ciągnący się na wiele kilometrów zachwyca naturalnym pięknem. Krater Ngorongoro otoczony jest pierścieniem wygasłych wulkanów, a dno usiane wodopojami daje schronienie około 30 000 zwierząt. Pełen wrażeń dzień kończy się obfitą kolacją w miejscu zakwaterowania. Odpoczynek i nocleg niedaleko krateru.

13.day

NGORONGORO - ARUSHA

Ostatniego dnia safari czeka nas wczesna pobudka. Po lekkim śniadaniu wyjedziemy z hotelu około 6:30, aby dotrzeć dno krateru. Krater Ngorongoro jest największą na świecie nieaktywną, nienaruszoną i niewypełnioną kalderą wulkaniczną. Ma masywne piętro o powierzchni około 260 km² i głębokości ponad 2000 stóp. 5-godzinna przejażdżka po dnie krateru będzie okazją aby zobaczyć wiele afrykańskich zwierząt. Zdecydowanie zaleca się trzymanie aparatu w gotowości. Słoń afrykański, bawoły, nosorożce czarne, hipopotamy, hieny, gepardy i lwy występują tu w obfitości. Po piknikowym lunchu, rozpoczniemy strome podejście do górnego wyjścia krateru. To ostatni etap safari. Czeka nas tylko 4-godzinna jazda do Arushy, gdzie kończy się tanzańska przygoda. Po wielu dniach wrażeń i niezwykłych osiągnięć czas na pożegnanie i powrót do domu.

W zależności od połączeń międzynarodowych wylot tego samego dnia w nocy, bądź po noclegu w Arusha, wylot następnego dnia.

14.day

POWRÓT DO DOMU

Transfer na lotnisko i wylot do miejsca zamieszkania.

Data przylotu uwarunkowana dostępnością biletów lotniczych.

Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie.

 

Sprawdź inne wycieczki do Afryki:

Show full trip plan

14 days

The company is not responsible for any loss of customer's property due to burglary, theft, loss, etc. We also do not assume responsibility for any losses incurred by the customer in motels. Rek Travel reserves the right to change the itinerary due to circumstances beyond its control. The customer is obliged to comply with the tour regulations. Tour participants are insured according to the requirements of the US Department of Transportation for a total amount of $500,000 (insurance policy available upon request). Participants may opt for additional insurance coverage for hospital and outpatient treatment of illnesses acquired during the tour, as well as accidents in visited facilities (further information available at the office) for an additional fee.

Similar trips

Journey to Unknown Corners of Egypt 2024

$1995 12 days 01-10-2024

Algieria: wyprawa do serca Sahary

$2450 11 days 03-12-2024

Africa – 1 continent, 4 countries.

$3495 13 days 08-21-2024

Uganda and Rwanda 2024: “The Best of Africa”

$2995 14 days 01-15-2024 07-23-2024
Show all trips 43