- Opis wycieczki
- Plan podróży
- Cena zawiera
- Galeria
MIASTO GWATEMALA – ANTIGUA – WULKANY PACAYA – TARG W CHICHICASTENANGO – JEZIORO ATITLAN – BIOTOPO DEL QUETZAL – LANQUIN – SEMUC CHAMPEY – TIKAL – RIO DULCE – FLORES – LIVINGSTON – QUIRIGUA
Kultura i historia
Parki narodowe
Rejs statkiem
Wczasy
Plan podróży
CHICAGO - ANTIGUA
Przylot na międzynarodowe lotnisko La Aurora International Airport w Gwatemali. Transfer do hotelu i nocleg w Gwatemala City.
Guatemala City –Quirigua - Rio Dulce.
Dzisiaj zobaczymy stanowisko archeologiczne Quirigua. To starożytne miasto Majów charakteryzuje się głównie majestatycznymi stelami, które są największymi i najlepiej zachowanymi w świecie Majów. Większość monumentalnych budowli zostało wzniesionych w ciągu panowania nowej dynastii Quiriguá, która zdominowała region rzek Copán i Motagua. Największa rzeźba na Wielkim Placu waży 55 ton. Zoomorficzne ołtarze stanowią swoisty pomnik artystyczny. Nic dziwnego że Quiriga zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nocleg w Rio Dulce.
Wypoczynek nad zatoką Bahia de Amatigue, na Playa Blanca.
Wypoczynek nad zatoką Bahia de Amatigue, na Playa Blanca. Przejazd do Livingston, by podziwiać najbardziej malowniczą rzekę Gwatemali – Rio Dulce.
Region Izabal jest złożonym systemem krasowych jaskiń oraz wzgórz, rzek, jezior, bagien i rozległych równin. Można tu znaleźć piramidy Majów ukryte w lasach deszczowych. Naturalny obszar Izabal przypomina bogactwo lasów amazońskich. Imponuje bujną roślinnością. Nic dziwnego, że czasem nazywa się go nefrytowym wybrzeżem. Przepłyniemy łodzią wzdłuż Rio Dulce: strome ściany kanionu rzeki, źródła termalne, piękno tropikalnej dżungli pozostawią niezapomniane wrażenia. Odwiedzimy też miasto Livingston, w którym mieszka lud Garifuna, potomkowie niewolników wywiezionych z Afryki, którzy pokażą nam unikalną kulturę łączącą elementy afrykańskie, karaibskie i europejskie. Rozłożyste palmy, muzyka reggae i zachwycające owoce morza to symbole Livingston, pozwalające doświadczyć prawdziwego ducha Jamajki w centrum Gwatemali. Podczas naszej wycieczki można spróbować typowego dania Garifuna – zupy tapado (zupa z owoców morza gotowana w mleku kokosowym).
Nocleg w Rio Dulce.
Rio Dulce – Flores.
Po śniadaniu zwiedzimy twierdzę hiszpańskich konkwistadorów – zamek San Felipe de Lara.
Następnie udamy się do najbardziej wysuniętego na północ punktu Gwatemali, Departamentu Peten.
Nocleg we Flores.
CHICHICASTENANGO
Dzisiaj będziemy zwiedzać Tikal, czyli “miejsce, w którym słychać”. W porównaniu z innymi miastami z okresu klasycznego, Tikal to największa osada pre-kolumbijskiej Ameryki. Opinia ta została potwierdzona przez naukowców na podstawie serii wykopalisk prowadzonych pod koniec lat 50-tych. Miasto zostało zasiedlone w 700 r. p.n.e. tylko po to, by zostać zapomniane przez zarastającą ją miejscową dżunglę. Dopiero w 1848r. zostało ponownie odkryte i współcześnie odrestaurowane.
W Tikal na powierzchni 66 km2 mieściło się 3 tysiące budynków, a piramidy wyróżniały się specyficznym stylem, niespotykanym nigdzie indziej w Mezoameryce. Dzisiaj sześć piramidalnych świątyń przypomina trochę drapacze chmur. Nic więc dziwnego, że archeolodzy nazwali Tikal Nowym Jorkiem cywilizacji Majów. Park Narodowy Tikal obejmuje 575 km2 i został wpisany na listę UNESCO.
Nocleg we Flores.
Flores – Lanquin.
Transfer do Lanquin, gdzie czeka nas wypoczynek w komfortowo wyposażonych namiotach.
Po drodze zobaczymy niezwykłą jaskinię. Jaskinia Candelaria jest jedną z najważniejszych jaskiń w tym regionie. Dla starożytnych Majów jaskinia ta służyła jako wejście do podziemnego świata Xibalba. Obecnie nadal odbywają się tu rytuały Majów.
Nocleg w Lanquin.
Lanquin – Semuc Champey.
Dzisiaj odwiedzimy jedno z najpiękniejszych miejsc w Gwatemali, Semuc Champey – serię naturalnych stawów i basenów, by nie tylko je podziwiać, ale także nacieszyć się kąpielą. W języku Majów (Keqchi) Semuc Champey oznacza Świętą Wodę. Rzeka Cajabon płynie na samym początku Semuc Champey i wypływa około 400 metrów po minięciu naturalnego wapiennego mostu z pięknymi, krystalicznie czystymi stawami. Woda w tych naturalnych basenach ma szmaragdowo-zielony kolor, a czasem przypomina granatowy szafir.
Nocleg w Lanquin.
Lanquin –Chichicastenango - Panajachel.
Dzisiaj udamy się na największy targ Majów – Chichicastenango, słynącego z wielkiego wyboru tekstyliów i masek. Na pierwszy rzut oka Chichicastenango może się wydawać odizolowany od reszty Gwatemali, ponieważ jest otoczony przez góry i doliny. Chwilę później miejsce to staje się bajkowe, szczególnie kiedy wąskie, brukowane uliczki i dachy pokryte czerwoną dachówką spowija mgła. Tłumy sprzedawców i turystów gromadzą się tutaj w każdy czwartek i niedzielę. Patronem samego miasta, zbudowanego w 1540 roku, jest święty Tomasz. To właśnie na jego cześć nazwano miasto Santo Thomas. Kiedy przybyli tu misjonarze, zniszczyli świątynię Majów i zbudowali na jego miejscu kościół katolicki. Z dawnej świątyni pozostało jedynie 18 stromych stopni prowadzących do kościoła, których liczba nawiązuje do liczby miesięcy w kalendarzu słonecznym Majów. Na tych schodach dzisiaj sprzedawane są głównie kwiaty, świece czy perfumy. Po pobycie na targu udamy się do Panajachel położonego na brzegu jeziora Atitlan.
Nocleg w Panajachel.
Jezioro Atitlan.
Dzisiaj odwiedzimy kolejne miasto położone nad Jeziorem Atitlan, które zamieszkują Majowie Tzutukil. Zaczniemy od rejsu łodzią do San Juan, gdzie znajdują się liczne galerie sztuki prezentujące dzieła sztuki w stylu prymitywizmu i sztuki naiwnej. Następnie przepłyniemy na drugą stronę jeziora do miasteczka Santiago. Założone w 1547 roku u stóp wulkanu Atitlan liczy ono 32 tysięcy mieszkańców, z czego 95 % stanowią właśnie Maja Tzutujil. Miejscowa ludność żyje z rybołówstwa, rolnictwa i wykonywania lokalnych kajaków. Santiago jest miastem kultu Maksymona – pogańskiego bóstwa Majów, któremu składa się ofiary w postaci alkoholu i cygar. Odwiedzimy miejscowy kościół katolicki, gdzie połączyły się dwie religie – katolicyzm i wierzenia Majów. Przespacerujemy się po lokalnym ratuszu, gdzie zasiada starszyzna miasta.
Nocleg w Panajachel.
Panajachel – Antigua.
Dzisiaj będziemy zwiedzać miasto usytuowane w górskiej dolinie Panchoy – Antigua. Leży ono pomiędzy stożkami wulkanów Agua, Acatenango i Fuego. Zostało założone w 1543 roku jako trzecia stolica Gwatemali i nosiło nazwę “Santiago de Guatemala” Dopiero po silnym trzęsieniu ziemi w 1773 roku stolicę trzeba było przenieść do Guatemala City. Miasto osiągnęło swój szczyt w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy nastąpił “boom budowlany”, a liczba ludności wzrosła do 50 tysięcy. Do 1773 roku miasto to miało około 25 kościołów, 5 żeńskich i 8 męskich klasztorów i katedrę zbudowaną w 1680 roku, która, ze względu na piękno i majestat konstrukcji, była porównywana z katedrą w Mexico City oraz tą w Limie, Peru. Dzisiaj Antigua to swoiste muzeum samo w sobie. Poznaje się tu bowiem historię po prostu spacerując po uliczkach.
Nocleg w Antigua.
Antigua
Czas wolny. W zależności od godziny lotów – transfer na lotnisko do Gwatemala City i powrót do Stanów.
Trasa wybranej wycieczki
Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).