Pakistan Karakorum Highway KKH

17 dni
06-09-2025
Plan podróży
Cena $3250

Cena zawiera

  • Bilet na lot wewnętrzny Skardu – Islamabad
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) oraz hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, w północnym odcinku KKH noclegi w dobrych obiektach typu Guest House, dwa noclegi w Fairy Meadows w drewnianych domkach
  • Śniadania
  • Koszty wizy do Pakistanu
  • Zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne
  • Transfery i transport wynajętym komfortowym samochodem na całej trasie zgodnie z programem
  • Transport jeepem wraz z kierowcą do Fairy Meadows – odcinek specjalny
  • Wszelkie opłaty za dojazd do Fairy Meadows
  • Opłatę za wjazd do Parku Khunjerab
  • Opłaty za wjazd do wiosek Kalaszy
  • Opiekę polskiego pilota
  • Usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
  • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów
  • Wszelkie opłaty trekkingowe

Cena nie zawiera

  • Koszt biletów międzynarodowych
  • Wyżywienia poza śniadaniami (ok. 12 USD na dobę / osoba)
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 80 USD)
  • Innych wydatków osobistych i innych atrakcji fakultatywnych
  • Ubezpieczenie turystyczne

Pakistan to kraj fascynujący, zwłaszcza dla miłośników otwartych przestrzeni i górskich krajobrazów. Niemal każdy kto tu podróżował i zna Pakistan potwierdzi, iż jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.  Niejednokrotnie zdarza się, iż w trakcie podróży przez Pakistan Karakorum Highway po plecach przebiega dreszcz emocji. Niemalże cały odcinek trasy Karakorum Highway to piękne widoki wręcz odejmujące mowę. To jedyna tak urozmaicona wysokogórska trasa na świecie i właśnie dlatego Karakorum Highway w Pakistanie przyciąga, kusi i zaprasza o każdej porze roku. Cała trasa podróży przez Pakistan Karakorum Highway jest bezpieczna. Na całej jej długości, znajdują się liczne posterunki policji turystycznej. 


Plan podróży

1.dzień

Lot do Islamabadu

Naszą podróż rozpoczniemy od odprawy paszportowo-bagażowej na lot do Islamabadu, stolicy Pakistanu.

2.dzień

Islamabad / Skardu

Przylot do Islamabadu. Następnie kontynuacja podróży. Wylot z Islamabadu do Skardu, położonego w prowincji Gilgit-Baltistan. Podróż samolotem potrwa około godziny. Podczas lotu przepiękne widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Transfer do hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży.

Popołudniu zwiedzanie najciekawszych zakątków Skardu. Miasto położone jest w Dolinie Indusu, w niezwykle malowniczej okolicy. Otoczone jest górami i terenami pustynnymi. Skardu leży w pobliżu słynnego Lodowca Baltoro. Miasto jest bazą wypadową dla wypraw udających się w góry, między innymi na K-2. Wybierzemy się na spacer po Skardu i na lokalny targ. Zwiedzimy Fort Kharphocho. Nazwa budowli wzniesionej w końcu XVI wieku przez władcę Ali Sher Khana, oznacza „Król fortów”. Fort leży na brzegu rzeki Indus, a z jego murów roztacza się niesamowity widok na miasto Skardu i jego okolicę. Do dziś dostrzec można niesowity kunszt oraz mistrzostwo budowniczych fortecy. Nocą fort jest oświetlony a jego widok powoduje, iż ma się uczucie jakby czas cofnął się do dawno minionych wieków.

Następnie dotrzemy do Jeziora Sadpara, malowniczo położonego w przepięknym górzystym terenie w pobliżu Skardu. Jezioro Jezioro Sadpara zaopatruje w wodę Dolinę Skardu. Powrót do Skardu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Skardu. Wysokość nad poziomem morza 2200 m.

3.dzień

Skardu / Dolina Shigar - Pustynia Sarfaranga / Khaplu

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do miasteczka Khaplu w dystrykcie Ghanche. Trasa podróży biegnie wzdłuż rzek Indus i Shigar, z niezwykle spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar. Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina swój początek ma w mieście Skardu i biegnie wzdłuż rzeki Shigar, która jest prawym dopływem Indusu. Shigar słynie z piękna tutejszej przyrody oraz z występujących tu cennych akwamarynów. Na trasie zatrzymamy się na Pustyni Sarfaranga, nazywanej także „Zimną Pustynią”. Sarfaranga uważana jest za najchłodniejszą pustynię na świecie. Znajdujące się na jej terenie piaszczyste wydmy zimą pokrywa czasem śnieg.

Kontynuacja podróży do Khaplu. Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny Islamu pod różnymi postaciami – przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej jest już strefa zamknięta i granica z Indiami. W Khaplu odwiedzimy interesujący Fort Khaplu, wykonany z drewna (Fort na Skale). Najważniejszymi zabytkami religijnymi Khaplu są Meczet Chaqchan pochodzący z 1370 roku – z czasów gdy ludność tego regionu masowo nawróciła się z buddyzmu na islam oraz wielka sala modlitewna ponad czterystuletniego meczetu Khanaq-e-Mullah, jednego z najstarszych w tym rejonie. Nocleg w Khaplu. Wysokość nad poziomem morza 2200 m – 2700 m

4.dzień

Khaplu / Machulo / Skardu

Po śniadaniu wyjazd do wioski Machulo. W okolicy znajduje się stary zabytkowy meczet. Niestety, tylko sporadycznie wydawane są zgody na wejście do jego wnętrza, ale być może uda nam się ją otrzymać. Z punktu widokowego w Machulo oglądać będziemy niezwykłe widoki na Himalaje i szczyt Mashabrum. Popołudniu podróż powrotna do Skardu. Przejazd pełen spektakularnych widoków. Nocleg w Skardu. Wysokość nad poziomem morza 2700 m – 2200 m.

5.dzień

Skardu / Jezioro Kachura / Gilgit

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Gilgit. Na trasie zatrzymamy się przy Jeziorze Kachura. Jezioro składa się z dwóch zbiorników wodnych – Jeziora Dolne Kachura i Jeziora Górne Kachura, położonych na wysokości 2500 m n.p.m. Ze względu na trudny teren, Jezioro Górne Kachura jest bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Jezioro Dolne Kachura zwane także Shangrila, położone jest w wiosce Kachura, niedaleko miasta Skardu. Spacer i wycieczka łodzią oraz krótki odpoczynek w malowniczej scenerii Jeziora Kachura.

Kontynuacja podróży do Gilgit. Trasa Skardu – Gilgit prowadzi wąską drogą wzdłuż rzeki Indus. To tylko 150 km, ale podróż trwać może nawet około 4-8 godzin (z uwagi na liczne postoje na zdjęcia oraz przeprowadzane tu często prace remontowe drogi). Jest to niezwykle spektakularny odcinek trasy – księżycowe widoki, na znacznym odcinku totalne pustkowia, wręcz skalna anekumena. Tutejsze doliny to wyjątkowe piękne krajobrazowo. W trakcie dnia dotrzemy do Karakorum Highway – królowej szos świata.

Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” – miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Po dotarciu do Gilgit spacer po mieście. Gilgit to stolica północnej prowincji, położonej na szlaku Karakoram Highway KKH. Miasto położone jest w malowniczej dolinie. Od wieków stanowiło ono ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku. Przez tereny te przeszło wiele fal najeźdźców, a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu – buddyzmu. Wizyta na lokalnym bazarze i czas wolny na zakupy. Nocleg w Gilgit. Wysokość nad poziomem morza 2200 m – 1500 m.

6.dzień

Gilgit / Fairy Meadows

Po wczesnym śniadaniu w kierunku wioski Fairy Meadows, położonej na 3300 m n.p.m. Jest to miejsce zapierające dech w piersiach i już sama trasa będzie ogromną atrakcją. Początkowo dojedziemy do Mostu Raikot, dalsza podróż jeepami przez Dolinę Jail (Tato). Całość trasy, którą stąd mamy do pokonania, podzielić można na dwa odcinki. Pierwszy odcinek jeepami do wioski Tato, to emocjonująca podróż drogą wyrzeźbioną w skale zbocza góry.

Drugi odcinek to około trzygodzinny prosty trekking do Fairy Meadows. Osoby, które będą tego potrzebować, mogą wynająć konia lub osła a za drobna opłatą bagaż zostanie wniesiony przez wynajętych tragarzy. Po dotarciu na miejsce, spacery po wiosce Fairy Meadows, skąd rozpościera się najwspanialszy widok na ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) oraz na Lodowiec Raikot. Na koniec intensywnie spędzonego dnia odpoczynek przy pakistańskiej herbacie na pagórku z widokiem na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.).

Druga tuż po K2 najwyższa góra w Pakistanie i cała tak zwana „ściana Raikot” będzie wprost przed naszymi oczami. To właśnie na tę ścianę Nanga Parbat wspinał się w styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i to tutaj pozostał już na zawsze. Wielu ludzi w tym rejonie zna, pamięta i wspomina Tomka. W wiosce spędzimy noc i zbieramy siły aby rano wyruszyć na malowniczy trekking w stronę Beyal Camp i Nanga Parbat. Nocleg w drewnianych chatach w Fairy Meadows na wysokości 3300 m n.p.m. Czas przejazdu: pierwszy odcinek Gilgit – Raikot około 4 godziny, drugi odcinek Raikot – wioska Tato około 2 godziny. Trekking około 3 godzin. Wysokość nad poziomem morza 1490 m – 3300 m. 

7.dzień

Fairy Meadows / Beyal Camp (3550 m n.p.m.) lub Nanga Parbat Base Camp I (4500 m n.p.m.) / Fairy Meadows

Wczesna pobudka i fakultatywny spacer / lekki trekking w kierunku Beyal Camp, położonego przy samym lodowcu na wysokości 3550 m n.p.m. W okresie letnim miejsce to zamieszkałe jest przez pasterzy. Spacer / trekking do Beyal Camp potrwa około 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa wiedzie przez lasy, wzdłuż płytkich strumieni z coraz to piękniejszymi i pełniejszymi widokami na Nanga Parbat. Dłuższy i bardziej wymagający kondycyjnie trekking możliwy jest do Nanga Parbat Base Camp I (4500 m n.p.m.) – dodatkowo dwie godziny marszu. Tutaj sceneria z magicznego lasu zmienia się o 180 stopni w lodowiec, skały i kamienie. Jest to trasa piękna, ale i mocno wymagająca pod względem kondycyjnym. Na pełny trekking poświęcić trzeba cały dzień. Osoby które nie chcą uczestniczyć w fakultatywnym trekkingu odpoczywają w Fairy Meadows. Nocleg w drewnianych chatach w Fairy Meadows na wysokości 3300 m n.p.m. Wysokość nad poziomem morza 3300 m – 3550 m / 4500 m – 3300 m.

8.dzień

Fairy Meadows / Gilgit / Minapine

Po wczesnej pobudce i śniadaniu powrotna wędrówka do wioski Tato, skąd samochody terenowe zwiozą nas do mostu Raikot. Następnie wyruszamy w podróż trasą Karakorum Highway najpierw w kierunku miasta Gilgit, po czym kierować będziemy się do wioski Minapine. Na trasie przepiękne widoki, między innymi na szczyt Rakaposhi. Późnym popołudniem dotrzemy do Minapine – wioski leżącej przy rzece Hunza. To rejon byłego Księstwa Nagar założonego w XIV wieku. Spacer po okolicy, gdzie podziwiać można piękno tutejszej przyrody i wyjątkowe widoki na góry. Minapine jest punktem startowym trekkingów do Rakaposhi Base Camp. Nocleg w Minapine. Wysokość nad poziomem morza 3300 m – 2200 m.

9.dzień

Minapine / Lodowiec Hoper / wioska Hoper / Jezioro Ata Abad (Attahabad) / Most wiszący Hussaini / Lodowiec Passu / Jezioro Borith / Passu

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Passu, wioski położonej na wysokości około 2700 m n.p.m. To jeden z najciekawszych widokowo i fotograficznie rejonów Karakorum Highway. W trakcie podróży wjedziemy do jednej z z pozatrasowych dolin Karakorum Highway. Będzie to Dolina Hoper, gdzie położony jest najszybciej poruszający się lodowiec w Pakistanie – Lodowiec Hoper. Z przepięknie usytuowanej doliny podziwiać można niesamowity widok na Golden Peak (7027 m n.p.m.), Diran Peak  (7266 m n.p.m) i Miar Chhish (6824 m n.p.m.). Spacer po lodowcu, gdzie zrobić będzie można zdjęcia malowniczej panoramy.

Po drodze zatrzymamy się także na przejażdżkę łodzią po Jeziorze Ata Abad (Attahabad), które znane jest z wyjątkowo malowniczego położenia oraz olśniewającego niebiesko-turkusowego koloru. Całość tworzy zachwycający górski krajobraz. Ata Abad (Attahabad) położone jest w Dolinie Gojal i utworzone zostało przez zaporę osuwiskową w styczniu 2010 roku. Następnie krótka wizyta w wiosce Hoper.

Kontynuacja podróży podczas której zjedziemy z głównej trasy Karakorum Highway KKH w boczną drogę prowadzącą do jednego z dwóch w tym rejonie „suspension bridges” – mostu wiszącego Hussaini. Stąd podziwiać będziemy przepiękne widoki na Passu i zachwycająco panoramę szczytów Cathedral Peak. Most Hussani ma ponad dwieście metrów długości. Ten most koniecznie trzeba zobaczyć i jeśli znajdą się chętni i odważni, trzeba też po nim przejść i poczuć tę adrenalinę. W tym dniu także krótki i lekki trekking do czoła lodowca Passu oraz wizyta przy Jeziorze Borith. Spacer nad jeziorem oraz dla chętnych orzeźwiająca kąpiel. Nocleg w wiosce Passu. Wysokość nad poziomem morza 2200 m – 2700 m.

10.dzień

Passu / Przełęcz Khunjerab (4693 m n.p.m.) / Karimabad Hunza

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku północy Pakistanu. Nasza podróż poprowadzi nas do najwyżej położonego punktu trasy Karakorum Highway KKH – Przełęczy Khunjerab (4693 m n.p.m.). Na przełączy znajduje się przejście graniczne pomiędzy Pakistanem i Chinami. Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway – KKH należy do wyjątkowo pięknych. Na przemian będą nam towarzyszyć widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, wzdłuż kanionu rzeki Khunjerab. Granica pakistańsko-chińska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje. W Khunjerab podejdziemy pod samą granicę.

Następnie podróż powrotna i przejazd w kierunku miasta Karimabad. Po dotarciu na miejsce czas na odpoczynek. Wieczorem udamy się na krótką wycieczkę do miejsca zwanego ‚Eagle’s Nest’ „Orle Gniazdo”, skąd przy sprzyjającej aurze podziwiać można przepiękne widoki na dolinę. Nocleg w Karimabad. Wysokość nad poziomem morza 2700 m – 4693 m – 2500 m. 

11.dzień

Karimabad Hunza / Gupis

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Karimabad Hunza. Jest to stolica regionu Hunza, miejsca szczególnie lubiane przez samych Pakistańczyków. Duża część tutejszej społeczności to szyiccy Ismaelici, których duchowym liderem jest Aga Khan. W trakcie naszej podróży niejednokrotnie dostrzeżemy tytuł Aga Khana na honorowych tabliczkach zarówno w miastach, jak i przede wszystkim na wioskach – przy szkołach, szpitalach czy miejscach związanych z kulturą. Fundacja Aga Khana działa szeroko na świecie wspierając rozwój i edukację.

Po dotarciu do Karimabad rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Karimabad jest przepięknie położone na wzgórzu. To urocze miasto, gdzie całymi dniami można spacerować i wciąż odkrywać kolejne urocze zakątki. Obejrzymy dwa forty górujące nad miastem – Balit, którego fundamenty datuje się na okres sprzed około siedmiuset lat oraz Altit, którego najstarsza wieża powstała ponad tysiąc sto lat temu. Obydwa Forty znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wyjazd trasą wiodącą przez Hindukusz do Gupis. Miasto położone jest w Dolinie Gupis leżącej w pasmie Hindukuszu, w pobliżu jeziora o tej samej nazwie. Przez tereny te przeszło w przeszłości wiele fal najeźdźców, a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu – buddyzmu. Nocleg w Gupis. Wysokość nad poziomem morza 2500 m – 2200 m.

12.dzień

Gupis / Phandur / przejazd przez Przełęcz Shandur

Po śniadaniu dalsza podróż. Droga wieść będzie przez Przełęcz Shandur leżącą na wysokości 3700 m n.p.m. Jest to przełęcz na której znajduje się najwyżej na świecie położone boisko do gry w Polo. Tutaj kończy się nasza podróż i przygoda z regionem Gilgit-Baltistan a rozpoczyna w regionie Chitral, w prowincji Khyber-Pakhtunkwa. W drodze zobaczyć będziemy mogli najwyższy masyw Hindukushu – Tiricz Mir. Nocleg w niewielkiej wiosce w okolicy. Wysokość nad poziomem morza 2200 m  3700 m – ok. 3200 m.

13.dzień

Chitral

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Chitral. Przed nami około pięciogodzinna podróż, jednak z powodu budowy drogi czas ten trudno precyzyjnie określić. Przejazd tam prowadzącą drogą i jej wyboistą nawierzchnię z całą pewnością poczujemy i na długo zapamiętamy. Po dotarciu na miejsce czas na krótki odpoczynek.

Następnie rozpoczniemy zwiedzanie i spacer po Chitral. Miasto słynie między innymi z zabytkowego Fortu Chitral usytuowanego nad rzeką Chitral. Przed fortem znajduje się Meczet Jami of Chitral o imponującej architekturze z pięknymi intarsjami i dekoracjami. Warty odwiedzenia jest też tętniący życiem stary bazar, przypominający czasy świetności Jedwabnego Szlaku. Nocleg w Chitral. Wysokość nad poziomem morza ok. 3200 m  1500 m.

14.dzień

Chitral / Dolina Kalaszy - Bumborat

Po śniadaniu wyjazd do Doliny Kalaszy – miejsca zupełnie wyjątkowego i niepowtarzalnego. Dolina zamieszkała jest przez społeczność unikalną pod względem kultury, języka, tradycyjnych strojów oraz religii. W rejonie tym położone są trzy główne wioski zamieszkałe przez społeczność Kalaszy – Bumburet, Rumbur oraz Birir. Różne źródła podają, iż społeczność ta liczy obecnie około 3 do 5 tysięcy osób. Kalasze to ludzie bardzo przyjaźni, żyjący blisko natury i pieczołowicie pielęgnujący swoją wyjątkową kulturę i tradycje. Czas spędzony tutaj to kontakt z przepiękną przyrodą doliny ale przede wszystkim wiele okazji do rozmów i integracji z mieszkańcami wiosek. Nocleg w wiosce w Dolinie Kalaszy. Wysokość nad poziomem morza ok. 1500 m  1100 m.

15.dzień

Dolina Kalaszy / Dolina Swat / Peszawar

Żegnamy się z Dolina Kalaszy i ruszamy w podróż do regionu Swat przez Przełęcz Lowari. Swat słynie przede wszystkim z wyjątkowości i czaru tutejszej natury, a także z wielu śladów kultury buddyjskiej szeroko tutaj praktykowanej w minionych czasach. Stolicą regionu jest miasto Saidu Sharif, jednak zdecydowanie największą tutejszą atrakcją są malownicze pejzaże. Czarująca okolica otoczona jest przez potężne i wysokie łańcuchy górskie. Miejsce to jest rajem dla wszystkich miłośników przyrody, którzy właśnie tutaj będą mogli rozkoszować się otoczeniem – gęsto zalesionymi górami i wijącymi się rzekami i potokami. Następnie kontynuujemy podróż do jednego z najciekawszych miast Pakistanu – Peszawar, który swą atmosferą przypomina Afganistan. Nocleg w Peszawar.

16.dzień

Peszawar / Rawalpindi / Islamabad

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Peszawar. Peszawar bardziej przypomina Afganistan i afgański Kandahar, niż inne miasta pakistańskie, a położenie w niedużej odległości od granicy z Afganistanem sprawia, iż można spotkać tu wielu afgańskich uchodźców. Peszawar poszczycić może się przepiękną kolonialną zabudową, niestety obecnie mocno zaniedbaną. Gdyby ją jednak właściwie odrestaurować, Peszawar mógłby stać się jednym z piękniejszych miast w Azji. Spacer po najciekawszych zakątkach starej części miasta. Wizyta w muzeum miejskim oraz na bazarze z niesamowitą atmosferą i lokalną kuchnią. Czas na zdjęcia i spotkania z mieszkańcami miasta.

Następnie przejazd do Islamabad (około 4 godziny). Po drodze czeka nas ciekawa atrakcja – wizyta w warsztacie produkującym słynne pakistańskie ciężarówki. Pakistańskie ciężarówki to prawdziwy fenomen. Mocno zdobione i kolorowe, na ich podwoziu wiszą lampeczki, świecidełka, obrazki imamów i wersety z Koranu.

Wczesnym wieczorem powrót do Islamabadu. Zwiedzimy tu narodowy meczet Pakistanu – Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek przed podróżą powrotną.

17.dzień

Islamabad

Nocny transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym przewodnikiem w Pakistanie. Wylot z Islamabadu do miejsca docelowego.

Uwaga – Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

Pakistan Karakorum Highway KKH

Pokaż cały plan wycieczki

17 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).