- Opis wycieczki
- Plan podróży
- Cena zawiera
- Galeria
Odkryj magię Uzbekistanu – kraju, gdzie historia Jedwabnego Szlaku ożywa na nowo! Ta fascynująca wyprawa zabierze Cię do starożytnych miast, takich jak Samarkanda, Buchara i Chiwa, gdzie błyszczące mozaiki, majestatyczne meczety i piękne medresy przeniosą Cię w czasie. Poznaj bogactwo kultury, skosztuj autentycznej kuchni i spotkaj gościnnych mieszkańców, którzy z dumą dzielą się swoją tradycją. Jeśli marzysz o podróży pełnej egzotyki, barwnych bazarów i spektakularnych widoków, Uzbekistan jest idealnym kierunkiem!
Kultura i historia
Plan podróży
Lot do Taszkentu
Odprawa paszportowo-bagażowa i lot do Taszkentu. Taszkent – kiedyś ważny ośrodek Jedwabnego Szlaku, łączący Wschód i Zachód. Wpływy perskie, arabskie, a później radzieckie, ukształtowały unikalną kulturę i architekturę tego miasta.
Taszkent
Witamy w Taszkencie! Miasto liczy sobie około 3 miliony mieszkańców, tym samym zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Azji Środkowej. Taszkent uważa się za jedno z najstarszych miast w regionie, choć obecna zabudowa sięga głównie czasów ZSRR, choć znaleźć tu można także średniowieczne budowle i coraz częściej pojawiające się nowoczesne wieżowce ze szkła i stali. Stolica Uzbekistanu oferuje całą masę atrakcji i niepowtarzalny klimat tętniącego życiem tygla narodowości, mieszanki tradycji i postępu. Nasza wycieczka po Taszkencie pozwoli nam załapać wschodni klimat regionu i zrozumieć, dlaczego Uzbekistan jest obecnie uznawany za kraj o największym potencjale polityczno-ekonomicznym w Azji Środkowej.
Nasz city tour obejmie takie znane miejsca, jak:
- Plac Hazrati Imam – miejsce pochówku Abu Bakra, wybitnego muzułmańskiego uczonego z X w. Tam po raz pierwszy przyjrzymy się z bliska niezwykłej architekturze sakralnej Uzbekistanu, inspirowanej przez najlepsze elementy budownictwa i zdobnictwa z Iranu i Sogdiany.
- Metro Taszkentu – w byłych republikach Związku Radzieckiego metro było budowane z niemal pałacowym rozmachem. Przejażdżka metrem pozwoli nam podziwiać piękno kolejnych stacji i doświadczyć tego, co dla mieszkańców Taszkentu jest nieodzownym elementem codzienności.
- Plac Timura – reprezentacyjny plac z pomnikiem konnym wielkiego wodza pośrodku. Tamerlan uznawany jest za praojca Uzbekistanu, najwybitniejszego przywódcę i surowego despotę, który, choć rządził żelazną ręką, uczynił z terenów Uzbekistanu centrum kultury, sztuki i nauki.
Po tak intensywnym dniu prawdziwym relaksem będzie wizyta w tradycyjnej uzbeckiej restauracji, czajchanie. Tam spróbujemy wyśmienitej uzbeckiej kuchni w taszkenckim wydaniu.
Taszkent-Urgencz (lub Nukus), Ajaz-kala, Kyzył-Kum, Chiwa
Rankiem udamy się na lotnisko w Taszkencie, by wylecieć do Urgenczu, lub do Nukusu (ten element może ulec zmianie w zależności od logistyki). Tam rozpoczniemy objazdową część naszej wyprawy. Z Urgenczu / Nukusu udamy się od razu na fascynującą przejażdżkę po pustynnych terenach Karakałpacji, dużej republiki autonomicznej, wchodzącej w skład Uzbekistanu.
Tereny Karakałpacji zamieszkane są przez Karakałpaków (dosłownie „Czarne czapki”), ludność blisko spokrewnioną z Kazachami. Karakałpacja to w znacznej części pustynia Kyzył-kum. Właśnie na tę pustynię pojedziemy, by zobaczyć stare fortece, jak Ajaz-kala i Guldursun-kala.
Po południu dojedziemy do Chiwy, jednego z najważniejszych miast w historii Uzbekistanu.
Chiwa była niegdyś stolicą prężnego chanatu, położonego na Jedwabnym Szlaku. Miasto czerpało wielkie dochody z handlu, a wymiana idei i technologii przyczyniła się do rozwoju kultury i sztuki. Karawany obładowane jedwabiem, przyprawami i innymi cennościami ciągnęły przez Eurazję, a Chiwa znajdowała się w samym środku tego najważniejszego w dziejach szlaku handlowego.
Zwiedzanie Chiwy zaczniemy od Itchan Kala, otoczonego murami starego miasta wpisanego na listę UNESCO. Zobaczymy tam świetnie zachowaną starą zabudowę, w tym fortecę Kunya-Ark, minaret Kalta i medresę Mohammeda Amin-chana.
Przespacerujemy się po lokalnych bazarach, po murach miejskich i odwiedzimy kilka innych pięknych miejsc, takich jak meczet Djuma z misternie wykonanymi drewnianymi kolumnami wewnątrz.
Kolację zjemy w restauracji z widokiem na stare miasto. W menu będą tradycyjne dania regionu Chorezmu.
Buchara
Opuściwszy Chiwę, udamy się w 6-godzinną podróż na południowy wschód do miasta Buchara. Jest to kolejny ważny ośrodek miejski na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku. Buchara była niegdyś stolicą emiratu, który konkurował o bogactwo i wpływy z Chanatem Chiwy.
Najpierw odwiedzimy nieco oddalony pałac Sitorai Mohi Xosa, którego nazwę tłumaczy się na „Pałac niczym gwiazdy i księżyc”. Jest to piękny kompleks pałacowy zbudowany przez emira Buchary na przełomie XIX i XX w., czyli w okresie gdy kraj znajdował się wewnątrz granic Imperium Rosyjskiego. Następnie pojedziemy pod zachodnią bramę Talipach i dalej do Mauzoleum Ismaila Samaniego, władcy z IX w. Poznamy tam historię walki o władzę nad bogatą Bucharą. Stamtąd podejdziemy do położonego obok Mauzoleum Hioba. Według legendy biblijny Hiob wykopał tu studnię, uderzając kosturem o skałę. Woda z tej studni uchodziła za uzdrawiającą, dlatego miejsce to otoczono szczególnym kultem i stało się ono celem licznych pielgrzymek. Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki będzie Ark Buchary, czyli forteca broniąca dostępu do miasta, a zarazem jego centrum administracyjne. Zachód słońca nad miastem będziemy obserwować z nowoczesnej wieży, zbudowanej obok Arku.
Buchara
Nasz drugi dzień w Bucharze poświęcimy na piesze zwiedzanie starego miasta. W Bucharze na każdym kroku znajdziemy jakiś zabytek i miejsce warte uwagi. Zobaczymy dziesiątki meczetów, medres i innych ciekawych budynków. Do najważniejszych z nich należeć będą: Meczet Piątkowy i przylegający do niego wielki minaret Minorai Kalon, Medresa Ulug-beka, Meczet Magoki Attori, muzeum dywanów i kopuła Toki-Sarrofon.
Podczas zwiedzania zadbamy o medialny aspekt wycieczki. Nasz city tour uwzględni liczne tzw. instaspots, czyli miejsca idealnie nadające się do sesji zdjęciowych i publikacji i mediach społecznościowych. Zadbamy o to, by każdy miał wiele dobrych zdjęć, którymi można się będzie pochwalić.
Po intensywnym zwiedzaniu spędzimy czas tak, jak robią to Uzbecy, przy herbacie i dobrym jedzeniu w jednej z licznych kafejek.
Kyzył-Kum, jurty na pustyni
Po opuszczeniu Buchary pojedziemy na pustynię Kyzył-Kum. Nazwę tłumaczy się jako „Czerwona Pustynia”. Zajmuje ona powierzchnię 298.000 km kw. i to właśnie na niej, głęboko pod ziemią, zgromadzone są cenne surowce, dzięki którym Uzbekistan zyskuje pokaźną część swojego PKB. Na pustyni zobaczymy dwugarbne wielbłądy, baktriany, a jeśi nam się poszczęści to również antylopy suhak i pustynne warany.
Dojedziemy do obozu tradycyjnych jurt na pustyni. Tam poczujemy się jak prawdziwi koczownicy, którzy od tysiącleci przemierzali ogromne połacie Eurazji. W obozie przygotujemy wspólnie szaszłyki, czyli ulubione danie nomadów. W jurtach spędzimy też noc.
Samarkanda
Rankiem wyruszymy dalej, do Samarkandy.
Samarkanda, już sama nazwa tego miasta pobudza wyobraźnię i przywodzi na myśl historie rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Ta orientalna perła Jedwabnego Szlaku oferuje odwiedzającym niezapomniane wrażenia. Estetyka Samarkandy jest czymś inspirującym i zachwycającym. Nasz pobyt w tym mieście będzie miał na celu doświadczenie takich właśnie wrażeń, inspiracji i zachwytów.
Zwiedzimy najważniejszy punkt na mapie Samakandy i najprawdopodobniej najpopularniejsze miejsce w całym Uzbekistanie, Registan. Jest to plac, na którym dawniej ludzie zbierali się, by wysłuchać nowych rozporządzeń władców. Dookoła placu, za poleceniem Amira Timura, zbudowano piękne medresy, w których wielcy uczeni swoich czasów zgłębiali tajniki astronomii, matematyki, filozofii i islamskiej teologii.
Następnym punktem będzie Meczet Bibi Chanum i położone nieopodal mauzoleum, gdzie spoczywa żona Tamerlana i potomkini Czyngis-chana – Saraj Mulk Chanum. Bibi Chanum uważa się często za pierwowzór i główną inspirację dla znanego na całym świecie indyjskiego mauzoleum Tadż Mahal. Stamtąd przejdziemy na Siab Bazaar, gdzie spróbujemy uzbeckich smakołyków.
Następnie przejedziemy do mauzoleum Timura. Gur-i Mir oznacza w języku perskim „Grobowiec Króla” i tym jest w rzeczywistości. Pochowano tu Tamerlana, a także kilku członków jego najbliższej rodziny. Z miejscem tym związana jest legenda o klątwie Tamerlana. Poznamy ją u samego źródła.
Będąc w Samarkandzie, należy spróbować samarkandzkiej kuchni, będącej połączeniem wpływów irańskich, tadżyckich i turkijskich. Jest to z pewnością pozostałość polityki Tamerlana, który siłą ściągał najzdolniejszych ludzi z podbitych terenów do swojej stolicy, czyli Samarkandy.
Samarkanda
Kontynuujemy eksplorowanie Samarkandy. Odwiedzimy manufakturę dywanów, gdzie dowiemy się więcej o produkcji, zdobnictwie i wszelkich tradycjach związanych z tkactwem na terenie Uzbekistanu. Będzie to też okazja do zakupu dywanów najwyższej jakości. Udamy się także do XIV-wiecznego obserwatorium astronomicznego Ulugbeka. Przekonamy się tam o wielkim dziedzictwie intelektualnym państwa Timurydów.
Resztę dnia spędzimy na swobodnym spacerowaniu, zakupach na lokalnych targach i popijaniu herbaty w czajchanie. Wieczorem, dla chętnych, będziemy mogli wrócić na Registan, by podziwiać kolorowe iluminacje i zobaczyć to wspaniałe miejsce nocą.
Samarkanda, Szachrisabz
Tego dnia pojedziemy do oddalonego o 90 km Szachrisabzu. Przejedziemy przez górską przełęcz Tahta-Karacza na wysokości około 1650 m n.p.m. We wioskach na tej trasie można zakupić najlepszej jakości kurt, czyli lokalną przekąskę w formie stwardniałej serowej kulki.
W 1336 r. na obrzeżach tego miasta urodził się Amir Timur. Może to właśnie dlatego tak bardzo zadbał o jego rozwój w czasie, gdy był już potężnym władcą własnego imperium. Dzięki temu Szachrisabz posiada wspaniałą zabudowę z XIV i XV w. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę UNESCO.
Podczas naszego tam wypadu odwiedzimy kunsztowny Pałac Ak-Saraj i mauzoleum Dorus Saodat, gdzie pochowano ukochanego syna Timura, Dżahangira po tym, jak zginął, spadając z konia. Następnie zobaczymy miejsce, które Amir Timur przygotowywał na swój wieczny spoczynek. Poza tym to, co w Uzbekistanie spotkać można na każdym kroku: piękne meczety z błękitnymi kopułami, medresy i pomniki.
Po zwiedzeniu Szachrisabzu wrócimy do Samarkandy.
Taszkent
Opuściwszy Samarkandę, pojedziemy znowu do stolicy Uzbekistanu, Taszkentu. Trasa liczy sobie około 300 km, które pokonamy w 5 godzin, nie licząc postojów. Po drodze zatrzymamy się w kilku miejscach o walorach widokowych i kulinarnych. Chętni będą mogli spróbować m.in. ryby z rzeki Syr-darii.
Po dojeździe do Taszkenu udamy się wprost na bazar Czorsu. Jest to największy i najsłynniejszy bazar w Uzbekistanie, na którym można kupić dosłownie wszystko. Spacer między kramami pozwoli nam jeszcze raz poczuć orientalny klimat Uzbekistanu, a także spróbować licznych przekąsek i, co najważniejsze, dokonać ostatnich zakupów przed powrotem do Polski.
Podczas ostatniej wspólnej kolacji podsumujemy naszą wyprawę, po czym pojedziemy odpowiednio wcześnie na lotnisko, by dokonać odprawy paszportowo-bagażowej. Tam pożegnamy się z Uzbekistanem.
Taszkent - Stambuł
Po pobudce w nocy lub tuż nad ranem nasza grupa pojedzie na lotnisko, skąd udamy się do Stambułu; stolicy Turcji. Stambuł to miasto o bogatej historii i kulturze, które łączy Wschód z Zachodem. To miejsce, gdzie zabytki bizantyjskie i osmańskie przeplatają się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat.
W Stambule udamy się na całodzienną wycieczke, podczas której zobaczymy najważniejsze zabytki miasta, spróbujemy lokalnych przysmaków i świeżo parzonej tureckiej kawy lub herbaty.
Stambuł jest prawdziwym rajem dla miłośników zakupów! Odwiedzimy więc Wielki Bazar – jeden z największych i najstarszych krytych bazarów na świecie, z ponad 4,000 sklepików. Znależć tu można biżuterię, ceramikę, dywany, odzież, wyroby ze skóry i tradycyjne pamiątki. To nie tylko miejsce zakupów, ale i okazja do poznania kultury targowania się.
Po całodniowym zwiedzaniu, nocleg w hotelu w Stambule.
Wylot ze Stambułu
Nasza wycieczka zakończy się na lotnisku w Stambule, skąd udamy się do domu. A powrót do domu to idealna okazja, aby zacząć planować kolejne wyprawy z Rek Travel Adventure.
Może tym razem wybór padnie na Gruzja i Armenia: szlakiem wina i legend
Uzbekistan – Imperium Tamerlana i jedwabny szlak
Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).