- Opis wycieczki
- Plan podróży
- Cena zawiera
- Galeria
Trekking w jednym z najpiękniejszych szlaków na świecie: Santa Cruz w Cordillera Blanca (Peru) razem ze wspinaczką na dwa szczyty: Yanapaccha (5460 m) oraz Chopicalqui (6354 m). Jest to wyprawa połączona z podstawowym szkoleniem z zakresu zimowej turystyki wysokogórskiej.
Lima– Huaraz– Cordillera Blanca Andy – Santa Cruz – widok na Almpamayo – Punta Union – Szkolenie wysokogórskie – szczyt Yanapcha (5460 m / 17900 ft) – widok na Huascaran – widok na Alpamayo
* Szczyt Chopicalqui(6354 m / 20846 ft) – wyjazd wydłużony o 4 dni za dodatkową opłatą ($1590)
Kemping
Parki narodowe
Trekking/hiking
Wspinaczka
Plan podróży
Lot do Limy
Nasza przygoda z Cordillera Blanca rozpocznie się od odprawy paszportowo-bagażowej oraz lotu do Limy.
Lima
Po przylocie do Limy zwiedzimy stolicę Peru. Pospacerujemy po bogatej dzielnicy Miraflores, pełnej zieleni oraz kolorowych kwiatów.
Następnie czas na odpoczynek po podróży i przygotowanie do zbliżającej się przygody.
Huaraz
Dzisiaj pojedziemy autobusem do Huaraz (ok.6 godzin jazdy), głównej bazy wypadowej do słynnej Cordillera Blanca, znanej jako “andyjskie Himalaje”. Huaraz położone jest około 420 kilometrów na północ od Limy, na wysokości ok 3050 m n.p.m.
Niezwykłe położenie między dwoma Kordylierami sprawia, że właściwe z każdej strony otaczając nas piękne górskie krajobrazy z niezwykłymi widokami. Już niedługo zobaczymy je sobie z bliska.
Odpoczynek i nocleg w Huaraz.
Trek Santa Cruz Dzień 1
Huaraz – Cashapampa – Campamento Llamacorral (3,750 m / 12,303 ft)
Dziś zaczyniemy naszą 4-dniową przygodę na szlaku Santa Cruz. Wczesnym rankiem skierujemy się w stronę miasteczka Cashapampa. Po przygotowaniu całego sprzętu ruszymy w trasę. Po przejściu kontroli Parku Narodowego Huascarán czeka nas około 5 godzinach marszu. Po pokonaniu ok. 9 km dotrzemy do naszego pierwszego obozu, położonego w Llamacorral (3750 m n.p.m.)
Po kolacji przygotowanej przez naszą ekipę kucharzy i pomocników, odpoczynek i nocleg pod namiotem.
Trek Santa Cruz Dzień 2
Campamento Llamacorral –Mirador Alpamayo (4,350 m / 14,271 ft) – Campamento Taullipampa (4250m / 13,943 ft)
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę! Dziś czeka nas ok. 7-8 godz. trasy. Pierwszy odcinek prowadzi do punktu widokowego na Nevado Alpamayo oraz Nevado Artesonraju, słynny z logo „Paramount Picture”. Kontynuujemy marsz do Laguny Arhuaycocha przez dolinę Santa Cruz.
Po obiedzie udamy się w stronę obozu Taullipampa (4250m m). Odpoczynek, kolacja i nocleg w namiotach.
Trek Santa Cruz Dzień 3
Campamento Taullipampa – Paso Punta Unión (4,750 m / 15,583 ft) – Campamento Paria (3870 m / 12,696 ft)
Trzeci dzień marszu rozpoczniemy o wczesnych godzinach. Po śniadaniu rozpoczniemy całodzienny marsz. Czeka nas najtrudniejsza część całej trasy Santa Cruz, a tym samym najwyższa wysokość jaką zdobędziemy, czyli przełęcz Punta Unión (4,750 m / 15,580 ft).
Trasa prowadzi częściowo przez płyty skalne. Po około 4 godzinach wspinaczki dotrzemy w końcu na szczyt przełęczy, skąd podziwiać można piękne panoramiczne widoki na dolinę Santa Cruz od strony zachodniej, od wschodniej dolinę Huarimpampa oraz góry Artesonraju, Taulliraju, Rinrijirca, Paria, laguny o turkusowych odcieniach, Taullicocha i Hatuncocha.
Po lekkim obiedzie i odpoczynku, rozpoczynamy 2 godzinne zejście do naszego obozu w Paria (3870 m n.p.m.). Tam czeka nas gorący napój oraz posiłek. Odpoczynek i nocleg w namiotach.
Trek Santa Cruz Dzień 4
Campamento Paria – Vaquería – Campo Morrena Yanapaccha (4,900 m / 16,00 ft)
Dziś ostatni dzień szlaku Santa Cruz, po którego ukończeniu mamy idealną aklimatyzację do wejścia na jeden ze szczytów Cordillera Blanca – Nevado Yanapaccha. Nasza dzisiejsza trasa zaczyna się od zejścia do miejscowości Huaripampa. Stąd będzie można zobaczyć szczyt Chacraraju z imponującym wyglądem
iglastej ściany północnej.
Po ok. 4 godzinach marszu dotrzemy do Vaquería, miejsca, gdzie znajduje się górskie schronisko oraz skąd odbierze nas transport. Podjedziemy do Km 42, skąd zaczynają się wędrówki na szczyt Yanapaccha.
Rozpoczniemy krótki odcinek szlaku (ok. 2 godzin) by dotrzeć na pole morenowe Yanapaccha. Czas na obiad, odpoczynek i sen w namiocie.
Szkolenie górskie w warunkach zimowych 1
Dziś czeka nas pierwszy dzień podstawowego szkolenia wysokogórskiego w warunkach zimowych. Ten dwudniowy kurs skupia się głównie na kwestiach bezpieczeństwa w górach i jego głównym celem jest podstawowe przygotowanie do uprawiania turystyki wysokogórskiej.
Będziemy ćwiczyć umiejętności posługiwania się sprzętem górskim i sprzętem turystycznym (raki, czekan, uprząż wspinaczkowa, liny). Nauczymy się podstawowych węzłów wspinaczkowych i poznamy podstawowe techniki linowe. Poćwiczymy poruszanie się w rakach oraz nauczymy się technik hamowania w wypadku obsunięć.
Wszystkie elementy będziemy ćwiczyć w terenie w warunkach górskich na polu morenowym góry Yanapaccha na wysokości 4900 m n.p.m. W trakcie dnia będzie przerwa na lunch, całość szkolenia trwać będzie ok 6-8 godzin. Nocleg w obozie.
Szkolenie górskie w warunkach zimowych 2
Kolejny dzień kursu. Częściowo szkolenie będziemy kontynuować na polu morenowym góry Yanapaccha, częściowo na lodowcu. Dalszy ciąg ćwiczeń bezpieczeństwa w górach przy użyciu sprzętu górskiego.
Nauczymy się poruszania w zespołach linowych oraz hamowania upadku czekanem. Będziemy mieli również okazję poćwiczyć wspinaczkę po lodowcu oraz zjazdy na linach z odpowiednim sprzętem.
Po tym krótkim ale intensywnym szkoleniu, nabierzemy podstawowych umiejętności do poruszania się w terenie wysokogórskim w warunkach zimowych i będziemy odpowiednio przygotowani do bezpiecznego wejścia na szczyt Yanapaccha kolejnego dnia (5460 m n.p.m.). Kolacja i nocleg w obozie.
Szczyt Yanapaccha (5,460 m / 17,900 ft), Huaraz
Czas na zdobycie szczytu Yanapacchca (5460 m n.p.m.). Po śniadaniu czeka nas podejście do lodowca (około 30 minut). Tam założymy sprzęt górski, a nasz przewodnik upewni się, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni.
Powoli zbliżać się będziemy do głównej ściany szczytu, mijając pęknięcia w lodowcu, oraz krótkie odcinki wspinaczki (kąt nachylenia ok 55°). Niezbędne będzie przy tym użycie czekanów. Po około 5 godzinach wspinaczki po głównej ścianie dotrzemy na szczyt.
Będziemy mogli dostrzec majestat Cordillera Blanca, podziwiając najbardziej charakterystyczne szczyty górskie: Huandoys, Chacraraju, Huascarán Sur i Norte, Chopicalqui, Alpamayo, Hualcán, Pisco, Taulliraju i nie tylko.
Pozostaniemy na szczycie, aby odpocząć, nawodnić się i porobić odpowiednia liczbę
zdjęć, które pozwalą nam uchwycić ten niezwykły moment naszej ciężkiej pracy!
Powrót do obozu ta samą trasą wspinaczkową. Czas na krótką przerwę i posiłek a następnie powrót do początku trasy na Yanapaccha, do 42 km.
Powrót do Huaraz dla osób kończących przygodę w Peru.
UWAGA: Dla osób zainteresowanych możliwość wydłużenia wyjazdu o 4 dni i wejście na górę Chopicalqui (6354 m n.p.m.). Odpowiednia aklimatyzacja oraz świeżo zdobyte umiejętności z pewnością ułatwią wspinaczkę. DOPŁATA W WYSOKOŚCI 1590 USD
Huaraz/ wyjazd
Dla osób kończących przygodę w Peru transfer autobusem do Limy i międzynarodowy lot powrotny.
Osoby, które zdecydowały się na przedłużenie wyjazdu o wyprawę na Chopicalqui w tym dniu mają czas na regenerację sił, odpoczynek, przygotowanie sprzętu i wszystkich niezbędnych rzeczy do wejścia na szczyt.
Będzie również czas na spotkanie z przewodnikiem lokalnym i dokładne objaśnienie trasy oraz ewentualnych problemów jakie mogą się pojawić na trasie.
Nocleg pod namiotami lub w schronisku górskim.
Campo Morena - Chopicaalqui (4,700 m / 15,419 ft)
Czas na kolejny szczyt! Tym razem naszym celem jest szczyt Nevado Chopicalqui (6354 m). Jest to najwyższy szczyt w Cordillera Blanca, który nie wymaga bardzo technicznego podejścia i jest odpowiedni dla początkujących wspinaczy.
Po wczesnym śniadaniu z naszego obozu rozpoczyniemy wędrówkę na pole morenowe. Podczas wspinaczki będzie nam towarzyszył imponujący szczyt Huascaran (6768 m), najwyższy szczyt w Peru. Po około 4 godzinach marszu głównie przez tereny skaliste dotrzemy do naszego pierwszygo obozu. Widoczny szczyty to Chacraju, Huandoys, Pisco, Yanapaccha.
Po kolacji odpoczynek i nocleg pod namiotem na wysokości 4700 m.
Obóz Morenowy – Obóz Wysoki (5500 m n.p.m. / 18,044 ft)
TRASA: Obóz Morenowy – Obóz Wysoki (5500 m n.p.m. / 18,044 ft)
Drugi dzień wyprawy rozpoczniemy we wczesnych godzinach porannych i naszym celem będzie obóz z którego wyruszymy bezpośrednio na atak szczytowy kolejnego dnia. Kontynuujemy naszą trasę przez część morenową, aż dotrzemy do lodowca.
Wyposażymy się w odpowiedni sprzęt, czyli uprząż, buty górskie, kask, raki i czekan. Za asekurację będą odpowiedzialni przewodnicy, którzy pomogą bezpiecznie dotrzeć do naszego obozu. Po pokonaniu części lodowca dotrzemy do naszego obozu.
W godzinach wieczornych można będzie podziwiać wspaniałe widoki zachodzącego słońca.
Kolacja i nocleg w obozie na 5500m.
Szczyt Chopicaalqui (6,354 m / 20,846 ft) - Obóz Morenowy
Nadszedł najbardziej wyczekiwany dzień, nasze wejście na szczyt na ponad 6,000 m! Atak szczytowy rozpoczniemy o północy. Po małym posiłku przygotujemy się do wspinaczki i sprawdzimy cały sprzęt. Dojdziemy do podstaw grani i stamtąd zaczniemy powolną wspinaczkę w górę.
Po około 8 godzinach dotrzemy na szczyt, skąd przy odpowiedniej pogodzie roztaczać się bedzię panoramiczny widok na całe pasmo górskie Cordillera Blanca i jego najbardziej charakterystyczne szczyty: Huandoys, Chacraraju, Huascarán południowy i północny, Alpamayo, Hualcán, Yanapaccha, Pisco, Taulliraju, Huantsán, Ranrapalca, Tocllaraju i więcej.
Czas na pamiątkowe zdjęcia, nawodnienie i doładowanie energii.
Po nacieszeniu naszych oczu tymi pięknymi widokami, wypełnieni dumą i radością rozpoczniemy wędrówkę w dół, aż do samego obozu morenowego.
OBÓZ – Km 36 – Huaraz (3,100 m / 10,170 ft)
Przyszedł czas zakończenia naszej wyprawy.
Po śniadaniu zabieramy wszystko z obozu i kierujemy się w dół, aż do drogi KM 36, gdzie czekać na nas będzie transport powrotny do Huaraz. Pożegnamy się również z zespołem, dzięki któremu ta niezwykła wyprawa była możliwa.
W hotelu czeka nas ciepły prysznic i zasłużona kolacja pożegnalna.
Wylot z Limy
W godzinach porannych powrót do Limy i międzynarodowy lot powrotny. Zapraszamy na inne wyprawy trekkingowe, na przykład na Kilimandżaro lub Mt Everest.
Cordillera Blanca 2024: trekking w Peru
Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).