Historyczna Grecja 2024/2025

12 dni
05-14-2024 10-28-2024 11-18-2024 01-07-2025
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Historyczna Grecja 2024
Cena $1800

Cena zawiera

  • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2-osobowych.
  • Śniadania.
  • Transport na całej trasie wycieczki.
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika.
  • Opiekę przewodnika lokalnego.

Cena nie zawiera

  •  Kosztu miedzynarodowych biletów lotniczych.
  • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach.
  • Zwyczajowych napiwków oraz wydatków natury osobistej.
  • Ubezpieczenia turystycznego.

Grecja to nie tylko słońce, plaże, ciepłe kąpiele w morzu… Zabytki starożytnej i bizantyjskiej Hellady można zwiedzać cały rok. Jeśli chcesz delektować się inną Grecją bez upałów i tłumów turystów to nie czekaj dłużej i dołącz do nas już dzisiaj. Historyczna Grecja jest na wyciagnięcie ręki

Kultura i historia


Plan podróży

1.dzień

Lot do Aten (Athens)

Grecja to kraj, który każdego potrafi zachwycić swoim bogactwem historyczno-kulturowym. To coś więcej niż tylko znane na całym świecie marmurowe kolumny i ruiny świątyń olimpijskich bogów. Celem naszej wyprawy będzie poznać kontynentalną część Grecji z perspektywy dziejowej w przekroju od epoki brązu, przez okres klasyczny, hellenistyczny, średniowieczne czasy bizantyjskie i nowożytne osmańskie, po wyzwolenie spod jarzma sułtanów i współczesność.

Zaczniemy od nieodzownej odprawy paszportowo-bagażowej, by udać się do serca Grecji, ponad pięciomilionowej stolicy kraju – Aten (Athens). Stamtąd rozpoczniemy naszą epicką podróż w przeszłość.

 

2.dzień

Ateny (Athens)

Po lądowaniu u celu przystąpimy do realizacji programu. Poznawanie Aten rozpoczniemy od spaceru po Plaki (the Plaka) – najstarszej dzielnicy w centrum miasta. Zwiedzimy także jedne z najstarszych kościołów bizantyjskich miasta: Panagia Kapnikarea (Church of Panagia Kapnikarea) oraz Mikri Metropoli (Little Metropolis). Historyczna Grecja zacznie odsłaniać przed nami swoje piękno.

 

3.dzień

Ateny (Athens)

Kolejny dzień w Atenach zaczniemy od odwiedzin Akropolu (Acropolis of Athens) – najbardziej charakterystycznego i znanego punktu na mapie Aten. To właśnie na Akropolu znajdowało się centrum duchowego życia Ateńczyków – miejsca otoczone kultem i najwspanialsze świątynie, w tym Partenon (Parthenon)  – monumentalne dzieło architektury starożytnej, które było kolejno: domem patronki miasta – bogini Ateny, chrześcijańską katedrą i arsenałem Imperium Osmańskiego.

Następnie udamy się na spacer wokół wzgórza. Zobaczymy m.in. Agorę, Pnyks (Pnyx), Wzgórze Nimf (Nymphs Hill), Areopag (Areopagus).

Po południu będziemy widzami wieloletniej tradycji zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, znajdującym się obok budynku parlamentu. Jest to swojego rodzaju ceremonia przepełniona symboliką i dumą narodową Greków. Ujrzymy także stadion Kalimarmaro (Panathenaic Stadium), gdzie w 1896 r. odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie, odnawiając tym samym piękną starożytną tradycję sportowego widowiska.

 

4.dzień

Delfy (Delphi)

Opuściwszy Ateny udamy się do Delf (Delphi). Po drodze czeka nas krótki przystanek w miejscowości Arachova, słynącej z pięknych krajobrazów, czystego powietrza i sportów zimowych.

Zobaczymy miejsce, gdzie zasiadała wyrocznia Apollina (Delphic oracle), która przez 1700 lat decydowała o losach starożytnego świata.

Następnie zatrzymamy się na chwilę w Wąwozie Termopilskim (Thermopylae), gdzie starły się siły Persji i Hellady w jednej z najważniejszych bitew starożytności.

 

5.dzień

Meteory (Meteora Monasteries)

Tego dnia czeka nas zwiedzanie średniowiecznych klasztorów, które od setek lat dają schronienie mnichom. Jedynie niewielka część spośród dawnej ich liczby jest dziś otwarta dla odwiedzających. Zachwycają one swoim położeniem na wysokich płaskowyżach, niemal wśród chmur.

Zapoznamy się z sakralną architekturą bizantyjską wewnątrz klasztorów. Później przejedziemy w kierunku Riwiery Olimpijskiej (Olympic Riviera). Wjedziemy na wysokość 570 m n.p.m. do malowniczej góralskiej wioski o nazwie Stary Panteleimonas (Palaios Panteleimonas), skąd rozpościerają się piękne widoki Riwierę Olimpijską i masyw Olimpu (Mount Olympus).

Na nocleg udamy się do miejscowości Paralia.

 

6.dzień

Thessaloniki

Obowiązkowym punktem na mapie naszej wyprawy będzie miejscowość Wergina (Vergina), gdzie zobaczymy grobowce królów Macedońskich, świadczące o potędze państwa Filipa i Aleksandra. Zapoznamy się tam z ideą hellenizmu, która docierała w najdalsze krańce Imperium Macedońskiego i państw diadochów.

Podróż szlakiem historii Grecji nie może się odbyć bez Thessalonik (Thessalonica), nazywanych często “współstolicą” kraju. To z tego miasta rozpoczęła się misja chrystianizacji Słowian świętych braci Cyryla i Metodego. Odwiedzimy tam m.in. Białą Wieżę, pomnik Aleksandra Wielkiego, historyczne centrum miasta położone przy rzymskiej drodze Egnatia i kościół Mądrości Bożej (Holy Church of Hagia Sophia).

Noc spędzimy w nadmorskiej miejscowości Ouranopoli.

7.dzień

Athos

Z samego rana czeka nas rejs wzdłuż zachodniego brzegu Półwyspu Athos (Athos peninsula). Od X w. Athos jest centrum prawosławnego monastycyzmu. Funkcjonuje tam tzw. Republika Mnichów (Monastic community of Mount Athos). Jest to szeroko zakrojona autonomia, zarządzana przez mnichów, choć oficjalnie stanowi część Grecji. Na półwyspie znajduje się 20 klasztorów i mnóstwo pustelni. Niektóre z nich zobaczymy z pokładu statku, niektóre od wewnątrz.

Powrócimy do Ouranoupoli i ruszymy w dalszą drogę, w kierunku zachodniej Grecji. Nocleg planujemy w okolicach miasta Janiny (Ioannina) – stolicy regionu Epiru (Epirus).

 

8.dzień

Janina (Ioannina)

Dzień rozpoczniemy od spaceru nad Jeziorem Pamvotida (Lake Pamvotida) u stóp górskiego pasma Mitsikeli. Następnie będziemy zwiedzać miasto Janina (Ioannina), założone w czasach bizantyjskich. Splatały się tam losy Greków, Rzymian, Żydów, Słowian i Turków Osmańskich, czego odzwierciedleniem jest niezwykła architektura miasta. Zobaczymy tam pięknie zachowaną twierdzę osmańską z licznymi pozostałościami systemu obrony, m.in. z armatami produkcji tureckiej i weneckiej. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników militariów epoki nowożytności.

Po południu udamy się do Olimpii (Olympia) na Peloponezie (Peloponnese peninsula), gdzie spędzimy noc.

 

9.dzień

Olimpia (Olympia)

Rankiem rozpoczniemy eksplorowanie starożytnej Olimpii, gdzie w odległej starożytności zapoczątkowano tradycję igrzysk olimpijskich. Najstarszą budowlą na terenie rozległego stanowiska archeologicznego jest świątynia bogini Hery. Ważnym punktem na mapie Olimpii jest świątynia Zeusa – sanktuarium, w którym znajdował się, wykonany przez wybitnego rzeźbiarza Fidiasza, posąg Zeusa Olimpijskiego – jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

Po południu przejedziemy na Półwysep Mani (Mani peninsula), naznaczony krwawym piętnem zwyczajowego prawa vendetty, jakie panowało tam jeszcze do niedawna. Zwaśnione rody manickie słynęły z prowadzenia długotrwałych wojen klanowych. Jako środek obronny Manici budowali imponujących rozmiarów wieże mieszkalno-obronne, przylegające często do kamiennych domostw. Widok surowych zboczy wzgórz, gajów oliwnych i wież będzie nam towarzyszył przez znaczną część trasy.

Po opuszczeniu półwyspu Mani czeka nas droga do miasteczka Gythio na nocleg.

 

10.dzień

Gythio

Po śniadaniu udamy się na spacer do latarni morskiej. Według wierzeń, to właśnie stąd Parys i Helena udali się do Troi, dając pretekst do rozpoczęcia dziesięcioletniej wojny Achajów z Trojanami.

Następnie przejedziemy do założonego w VI w. miasta-twierdzy Monemwazja (Monemvasia), nazywanego Gibraltarem Wschodu. To wyjątkowe miejsce osadzone zostało na wysokiej skale oddzielonej od lądu wąską groblą. Zapierające dech w piersiach widoki i świetnie zachowana stara zabudowa dadzą wspaniałe ujęcia każdemu aparatowi fotograficznemu.

Pod  koniec dnia przejedziemy do Nafplio. W centrum miasta zobaczymy plac Syntagma (Syntagma Square), przy którym zlokalizowane są zabytkowe budynki oraz muzeum sztuki mykeńskiej. W Nafplio spędzimy noc.

 

11.dzień

Mykeny (Mycenae)

Po śniadaniu udamy się do Myken (Mycenae), najważniejszego stanowiska archeologicznego kultury epoki brązu w Grecji. Zobaczymy tam m.in. cytadelę, “Lwią Bramę”, muzeum z niezwykłymi artefaktami ze stanowiska i tzw. “Grób Agamemnona”.

Po południu udamy się do Epidauros, gdzie zobaczymy teatr słynący z doskonałej akustyki. Zrozumiemy tam, że system głośników nie byłby starożytnym Grekom do niczego potrzebny. Dodatkowo zapoznamy się z położonym nieopodal centrum kultu Asklepiosa, w którym leczono choroby trapiące dawnych mieszkańców Hellady.

Po intensywnym zwiedzaniu przejedziemy z powrotem do Aten na ostatni nocleg.

 

12.dzień

Wylot z Aten (Athens)

Pełni nadziei, że spodobała się Wam historyczna Grecja, zakończymy naszą podróż żegnając się z grupą i udając na lotnisko w Atenach.

Polecamy inne wycieczki do Europy, już nie w zimowym czasie: Portugalia, Hiszpania oraz wiele innych…

Historyczna Grecja 2024

 

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).