Tadżykistan Kirgistan Podróż przez Pamir

15 dni
09-07-2024
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży
Cena $2500

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze Biszkek – Osz – Biszkek
 • GBAO PERMIT wymagany na Pamir
 • Noclegi w obiektach typu Guest House oraz tradycyjnych jurtach zgodnie z programem
 • Śniadania
 • Transport wynajętym samochodem na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego pilota / przewodnika angielskojęzycznego
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane

Cena nie zawiera

 • Kosztu biletów międzynarodowych
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami (ok. 15 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych
 • Ubezpieczenia turystycznego
Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir to jedna z wypraw o największym ładunku przygody i niezwykle ciekawa propozycja dla osób kochających góry. Podczas wyjazdu przez Tadżykistan Kirgistan dotrzemy do najpiękniejszych miejsc tych rejonów. Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone szczyty siedmiotysięczników, odwiedzimy wioski górskie w Pamirze i Wachan oraz Dolinie Ałajskiej (Alai Valley). Będziemy kąpać się w gorących źródłach i jeziorach, tak licznie skupionych na trasie naszej wyprawy. Przemierzając Tadżykistan Kirgistan poznamy życie kirgiskich nomadów. Zobaczymy siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany także Szczytem Awicenny (7134 m n.p.m.), a także Niebiańskie Góry zwane Tien Szan. Odwiedzimy Rezerwat Zorkol oraz Shaimak – a więc miejsca, gdzie praktycznie mało kto dociera. Podczas wyprawy Tadżykistan Kirgistan zobaczymy również prawdziwe perły Jedwabnego Szlaku – orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak prawdziwej przygody w zagubionych górskich wioskach. Tadżykistan Kirgistan to wyjazd zdecydowanie dla wszystkich poszukiwaczy centralno – azjatyckich klimatów i folkloru oraz pasjonatów gór. Obejrzymy ośnieżone szczyty gór i piaskowe góry rejonu Murgab, a także skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego rejonu Pamiro-Ałaju i Tien Szan. Tadżykistan i Kirgistan to kraje bezpieczne. Wycieczka Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir jest jedną z niewielu, podczas których bez większego przygotowania kondycyjnego, możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć najpiękniejsze górskie zakątki.

Plan podróży

1.dzień

Lot do Biszkeku

Po odprawie paszportowo-bagażowej polecimy do Biszkeku, stolicy i największego miasta Kirgistanu.

2.dzień

KIRGISTAN - Biszkek / Osz

Przylot do Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Następnie kontynuacja podróży i wylot do Osz. Z lotniska transfer do Guest House i czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Osz. Leżące na południu Kotliny Fergańskiej Osz, to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu (po Biszkeku), zamieszkiwane przez ponad 200 tysięcy mieszkańców. Od kilkuset lat miasto słynie jako jeden z najprężniejszych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku, także za sprawą produkowanego tu jedwabiu.

Najważniejsza turystyczna atrakcja Osz to święta Góra Sulajman Too. Zgodnie z legendą w tym miejscu prorok Sulejman (Salomon) nawiązał kontakt z Bogiem. Po tym zdarzeniu w skale odcisnęły się jego kolana oraz czoło. Dzięki świętej górze oraz zawdzięczanym jej ozdrowieniom, Osz stanowiło ważne miejsce na mapie islamu Azji Środkowej. Sulajman Too jest jedynym obiektem w Kirgistanie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Osz znajduje się wybudowane w XVI wieku mauzoleum zwane Domem Babura. Mieści się tu także jeden z największych bazarów Azji Środkowej, z licznymi zakątkami, gdzie handluje się produktami spożywczymi, tekstyliami, a nawet sprzętami elektronicznymi czy samochodami. Wieczorem dla zainteresowanych możliwy masaż. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Osz.

3.dzień

KIRGISTAN - Osz / Sary-Mogul / Tulpar-Kul (Pik Lenina 7134 m n.p.m.)

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miejscowości Sary Mogul, położonej na południu Kirgistanu. W trakcie dnia do pokonania trasa około 270 km. Przed nami pierwszy kontakt z Górami Tien Szan oraz przejazd malowniczą trasą z kilkoma przełęczami w tym najwyższą – Przełęczą Taldyk Pass położoną na wysokości 3615 m n.p.m.

Miniemy malownicze pasmo Gór Ałajskich, gdzie na drodze wciąż towarzyszył nam jeszcze będzie asfalt. Widoki będą jednak stopniowo zmieniać się, ukazując naszym oczom życie na sezonowych koczowiskach Kirgizów. Miniemy ostatnie zamieszkałe osady Kirgistanu – Sary Tash, Sary Mogul, a w trakcie podróży możliwe spotkania z lokalnymi nomadami. W Sary-Mogul odbijemy z głównej drogi i pojedziemy w kierunku Tulpar-Kul (Pik Lenina). Po przyjeździe na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w jurtach kirgiskich w okolicy Tulpar-Kul (Pik Lenina).

4.dzień

KIRGISTAN - Tulpar-Kul / Sary-Mogol // TADŻYKISTAN - Kyzyl-Art / Jezioro Kara-Kul

Po śniadaniu wyruszymy na trekking w okolice lodowca pod Pik Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Po trekkingu krótki odpoczynek a następnie wyjazd w dalszą podróż. Do pokonania około 130 km. Po około trzech godzinach jazdy, przekroczymy przełęcz i zarazem przejście graniczne Kyzyl-Art, które położone jest na wysokości 4282 m n.p.m. W trakcie podróży podziwiać będziemy piękne widoki Gór Pamir oraz najdłuższego płotu świata, czyli granicę dawnego ZSRR z Chinami. Popołudniu przyjazd w okolice Jeziora Kara-Kul na terenie Tadżykistanu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w okolicach Jeziora Kara-Kul. 

5.dzień

TADŻYKISTAN - Jezioro Kara-Kul / Bartang / Kok Jar / Jalan

Po śniadaniu spacer przy Jeziorze Kara-Kul. Jest to największe jezioro Tadżykistanu, leżące na wysokości 3652 m n.p.m. Bezodpływowy zbiornik położony na wysokogórskim pustkowiu jest oazą ciszy i spokoju. Przy dobrych warunkach pogodowych, znad brzegu Jeziora Kara-Kul możemy dojrzeć szczyt Tulpar-Kul (Pik Lenina).

Następnie wyruszymy w dalszą podróż w kierunku Doliny Bartang. Około 130 kilometrowa trasa prowadzić będzie malowniczo położoną górską drogą. Droga położona jest na wysokości 3800 m n.p.m. w rejonie Kok Jar – najbardziej odizolowanego rejonu Gór Pamir. W okolicach gościć będziemy u wyjątkowo miłych mieszkańców do których turyści trafiają niezwykle rzadko. Poznamy bliżej ich życie i codzienne zajęcia. Nocleg w Guest House w okolicach Kok Jar (Jalan).

6.dzień

TADŻYKISTAN - Kok Jar (Jalan) / Murgab

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Murgab, zamieszkałego w większości przez ludność kirgiską. Do pokonania trasa około 270 km. Murgab to największe miasto wschodniego tadżyckiego Pamiru, będące jednak miastem tylko z nazwy. W rzeczywistości przypomina raczej rozległą osadę z tradycyjnymi glinianymi domami o płaskich dachach. Murghab w większości zamieszkany jest przez Kirgizów. Mieszkańcy choć żyją w Tadżykistanie, zachowują raczej tradycyjne relacje rodzinne, towarzyskie i handlowe z kirgiskim Osz niż z Tadżyckim Chorogiem czy stolicą – Duszanbe. Ciekawostką jest, że choć na zegarkach zmienią nam się godziny na państwowy czas tadżycki, miejscowi Kirgizi dalej posługiwać się będą „czasem z Osz”.

Okolice Murghab to zarazem najbardziej niedostępny rejon w dawnym ZSRR. Ze względu na izolację i niedostępność miasta, w czasach Breżniewa uznano je za doskonale położone pod kątem prowadzenia tu intensywnych prac nad sowiecką bombą atomową. W rzeczywistości okolice Murgab to głównie puste, otwarte przestrzenie, obsypane kopczykami piaskowych, księżycowych niemal gór. Nocleg w Guest House w Murgab.

7.dzień

TADŻYKISTAN - Murgab / Alichur / Bulunkul (Yashilkul)

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Bulunkul, położonej z dala od głównej drogi nad Jeziorem Bulunkul. Do pokonania trasa oko 170 km. Bulunkul liczy sobie około 300 mieszkańców i znana jest jako jedno z najzimniejszych miejsc w Azji Centralnej. Na trasie miniemy Alichur. Nazwa miejscowości oznacza „Klątwa Alego” i dobrze oddaje charakter miejsca położonego na rozległym, pustym, smaganym wiatrami płaskowyżu. Za Alichur odbijemy w stronę Bulunkul, do którego prowadzi żwirowa droga wijąca się po płaskim terenie otoczonym górskim krajobrazem. Po przyjeździe czas wolny na odpoczynek po podróży oraz trekking przy jeziorze. Nocleg w Guest House w Bulunkul.

8.dzień

TADŻYKISTAN - Bulunkul / Chorog (Trakt Pamirski Road M-41)

Po śniadaniu wyjazd do Chorog. Będziemy podróżować drogą M-41, znaną jako Trakt Pamirski, wybudowaną przez radzieckich inżynierów w latach 30-tych XX w. Do pokonania trasa około 190 km. Chorog – stolica Górnego Badachszanu, położona jest w pobliżu afgańskiej granicy na wysokości 2100 m n.p.m.. Żyje tutaj ponad 30 tysięcy mieszkańców. Jest to administracyjne centrum Pamiru oraz jedyne miasto w regionie. Znajdują się tutaj budynki rządowe, siedziby zagranicznych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Miasto położone jest nad rzeką Pandż, głównym dopływem Amur-Darii. W Chorog odwiedzimy znany w całej okolicy bazar oraz Pamirski Ogród Botaniczny. Nocleg w Guest House w Chorog.

9.dzień

TADŻYKISTAN - Chorog / Ishkashim (Iszkaszim)

Po śniadaniu wyjazd na południe do Ishkashim (Iszkaszim), stanowiącego wrota do tadżyckiego Wachanu. Kontynuować będziemy podróż przez Pamir – rozległe i wysokie pasmo górskie, leżące w przeważającej części w Tadżykistanie (z największym szczytem Ismaila Samaniego 7495 m n.p.m.). Region ten zwany jest przez jego mieszkańców Bam-i-Dunja, co oznacza Dach Świata. Po dotarciu do Ishkashim (Iszkaszim) czas wolny na odpoczynek. W ciągu dnia do pokonania około 200 km. Nocleg w Guest House w Ishkashim (Iszkaszim).

10.dzień

TADŻYKISTAN - Ishkashim / Korytarz Wachański / Gorące Źródła Bibi Fatima / Namadgut - Twierdza Kacha-Kala / Langar

Po śniadaniu wjazd na tereny tadżyckiego Wachanu – granicznego, południowo-wschodniego krańca Tadżykistanu. W ciągu dnia do pokonania około 130 km. Droga prowadzi Korytarzem Wachańskim, wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż. Podróż przez Wachan jest niezapomnianym doświadczeniem – rozpościerają się stąd wyjątkowo piękne widoki, z jednej strony na Pamir, a z drugiej na pokryte śniegiem szczyty Hindukuszu.

Droga przez Wachan to jedna z najbardziej spektakularnych dróg świata, która prowadzi na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m. Na trasie zwiedzimy ruiny twierdz położonych nieopodal Ishkashim (Iszkaszim) oraz w Yamchun, które strzegły niegdyś terenów pogranicza. Odwiedzimy także gorące źródła Bibi Fatima, słynące z leczniczych właściwości. Gorące źródła nazwane zostały imieniem córki proroka Mahometa. Możliwość kąpieli.

Następnie wizyta w Namadgut, gdzie zwiedzimy Twierdzę Kacha-Kala, stanowiącą istotny element legendarnego Jedwabnego Szlaku. Następnie kontynuacja podróży do muzeum poświęconego Sufiemu Muborakowi Kadami Vakhani, lokalnemu uczonemu, teologowi, poecie i podróżnikowi. Dom, pełen pamiątek po uczonym jest także skarbnicą wiedzy o życiu lokalnych ismailitów – wyznających odłam szyickiego islamu, praktykujących wciąż tradycje sufickie. W pobliżu domu  Sufiego znajdują się kamienne tablice, które służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Następnie przejazd do wioski Langar. Langar oznacza „Raj” i faktycznie, cicha osada położona na zboczach gór wśród drzew i pól uprawnych, w pełni zasługuje na to miano. Nocleg w Guest House w Langar.

11.dzień

TADŻYKISTAN - Langar / Alichur (via Przełęcz Khargusz) / Rezerwat Zorkol / Jurty Kara Jylga

Po śniadaniu wyjazd w stronę Alichur. Trasa prowadzić będzie przez Przełęcz Khargusz i skalistą górską pustynię. Choć droga leży w Pamirze, towarzyszyć będą nam również widoki na szczyty Tien Szan oraz Hindukusz. Po drodze czekają nas liczne spotkania ze świstakami. Będziemy też mijać malownicze mazary – święte miejsca ozdobione porożami górskich kozłów, zwierząt od czasów najdawniejszych uznawanych za święte. Według miejscowych wierzeń, mieszkają one wysoko w górach, czyli tam, gdzie ziemia styka się z niebem.

Następnie odbijemy na południe do Rezerwatu Zorkol. Po drodze mijać będziemy miejsca kirgiskich koczowisk. W sezonie pasterskim część rodzin nadal powraca do tradycyjnego stylu życia jak sprzed stuleci, kiedy to domem nomadów były pasterskie jurty, a jedynym ich majątkiem stada owiec i jaków.

Po załatwieniu wymaganych permitów rozpoczniemy podróż po Rezerwacie Zorkol, który jest obszarem parku narodowego. Zorkol położony jest w południowym Tadżykistanie i północnym Afganistanie, na styku gór Pamir i Hindukusz. Leżące na terenie Zorkol jezioro znajduje się na wysokości 4126 m n.p.m. Wypływa z niego rzeka Pamir, która dalej stanowi granicę afgańsko-tadżycką. W ciągu dnia do pokonania trasa około 250 km. Nocleg w jurtach Kara Jylga.

12.dzień

TADŻYKISTAN - Jurty Kara Jylga / Rang-Kul

Po śniadaniu przejazd do osady Rang-Kul, gdzie znajduje się jezioro noszące tą samą nazwą. Trasa do pokonania około 180 km. Rang-Kul – tak zwane „Tęczowe Jezioro” według podań, zawdzięcza swoją nazwę dziwnemu światłu wydobywającemu się z jaskini w pobliskiej skale. Dziś światło ponoć lekko zbladło, jezioro także straciło część swego blasku, nadal jednak cieszy oko niesamowitymi widokami a nad jego brzegiem spotkać można pasące się wielbłądy co jest wprost pocztówkowym widokiem. Nocleg w Guest House w Rang-Kul.

13.dzień

TADŻYKISTAN - Rang-Kul // KIRGISTAN - Sary Tash / Osz

Po śniadaniu wyjazd do Kara Kul i Sary Tash przez Przełęcz Kyzyl – Art (4282 m n.p.m.). Wjazd do Kirgistanu w Sary Tash. Przejazd do Osz. W trakcie dnia do pokonania trasa około 360 km. W trakcie podróży przy dobrej pogodzie będziemy mogli ponownie podziwiać szczyt Pik Lenina i inne ośnieżone szczyty Pamiru. Po przyjeździe do Osz transfer do Guest House. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w Guest House w Osz.

14.dzień

KIRGISTAN - Osz / Biszkek

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Osz. Wylot z Osz do Biszkek. Przylot do Biszkeku. W zależności od pozostałego do dyspozycji czasu, możliwy spacer po mieście Biszkek lub wizyta na lokalnym targu w Biszkeku. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami połączeń lotniczych.

15.dzień

Wylot z Biszkek

Tego dnia pożegnamy się z Biszkek i udamy się w drogę powrotną do domu.

Uwaga – Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

Tadżykistan Kirgistan Podróż przez Pamir

Pokaż cały plan wycieczki

15 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).