turcja ararat

Turcja Ararat 2024/2025: w poszukiwaniu Arki Noego

11 dni
09-17-2024 09-16-2025
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena $2200

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelu o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2-osobowych.
 • Transport na całej trasie wycieczki.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Śniadania.
 • Pozwolenie na wspinaczkę.
 • Opieka przewodnika.
 • Tragarz, kucharz.
 • Namiot, karimata, śpiwór, raki.

                

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia (z wyjątkiem śniadań).
 • Zwyczajowych napiwków i wydatków natury osobistej.
 • Opłat wizowych.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

 

Niezbędne wyposażenie: plecak na sprzęt i ubrania, torba na wędrówki, buty turystyczne, czołówki, ciepłe i wodoodporne ubrania, scyzoryk, okulary przeciwsłoneczne. Jeśli przywozisz własny śpiwór, wybierz dobry 3-sezonowy ( 0°C). Na wysokości 4200 mnpm pogoda może być chłodna, a na szczycie można spodziewać się temperatur od 0 do -15°C.Jeśli wolisz nie dzielić pokoju, obowiązuje dodatkowa opłata za jedynkę.                

Góra Ararat w Turcji związana była z wieloma legendami.  W czasach „zimnej wojny” władze sowieckie wskazywały przykładowo, że amatorzy poszukiwania biblijnej Arki Przymierza w rzeczywistości szpiegują radzieckie instalacje militarne. Czasy szczęśliwie się zmieniły i przynajmniej na razie góra stanowi wyzwanie dla amatorów silnych wrażeń. Trekking na Ararat to świetna wyprawa i istotne jest odpowiednie przygotowanie do samej wyprawy, dobrej znajomości terenu oraz warunków pogodowych panujących na górze.

Kemping

Kultura i historia

Trekking/hiking

Wspinaczka

Wyspy


Plan podróży

1.dzień

Lot do Stambułu

Naszą przygodę z Ararat rozpoczniemy od odprawy paszportowo-bagażowej  oraz lotu do Stambułu.

2.dzień

Stambuł

Po przylocie do Turcji przejedziemy do hotelu i odpoczniemy po podróży.

Stambuł nazywany bywa Miastem Meczetów. Nie bez powodu, gdyż jest ich w mieście ponad 2 i pół tysiąca.  Pełen egzotyki i mieszanki kultur godzi tradycje z nowoczesnością.

3.dzień

Wan, Dogubayazit

Dzień zaczniemy od lotu ze Stambułu do Wan – miasta, które według legendy założone zostało przez królową Semiramidę.

Po obiedzie pojedziemy do miasta Dogubayazit położonego 15 km na południowy zachód od góry Ararat. W trakcie podróży zatrzymamy się przy zjawiskowych wodospadach Muradiye.  Po drodze będzie okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć górę Ararat.

Kolacja i nocleg w Dogubayazit.

4.dzień

Ararat

O godzinie 8 rano następnego dnia przejedziemy minibusem do miejsca położonego u podnóża Araratu na wysokości 2200 m n.p.m. Stąd rozpoczniemy naszą 4-godzinną wspinaczkę do obozu 1 położonego na 3200 m n.p.m.

Po rozbiciu namiotów na kolację jemy ciepły posiłek.

Ararat

5.dzień

Ararat ( aklimatyzacja 4200mnpm )

Ten dzień rezerwujemy na aklimatyzację, aby zapewnić naszej wyprawie trekkingowej sukces.  Zaczynamy o 9 rano 4-godzinną wspinaczką do obozu 2 położonego na wysokości 4200mnpm.

Po krótkim odpoczynku wracamy do obozu 1 gdzie na obiad podany zostanie gorący posiłek.

6.dzień

Ararat ( 4200 m n.p.m.)

Ponowne podejście do obozu 2 zaczyniemy o 8 rano i na miejsce dotrzemy po 4 godzinach marszu. Popołudnie spędzamy na relaksie i przygotowaniach do wejścia na szczyt Araratu następnego dnia. Na kolację gorący posiłek.

7.dzień

Ararat ( 5137 m n.p.m.)

Naszym celem na dziś będzie zdobycie szczytu świętej góry Ormian – Araratu.

Według Starego Testamentu szczyt Araratu to miejsce, gdzie skończył swoją wędrówkę Noe po Potopie. Góra, która ma dwa szczyty o wysokości 5137 i 3896 m, znajduje się na terytorium od dawna zamieszkanym przez Ormian, jednak obecnie jest to terytorium Turcji – 28,8 km od granicy z Armenią.

Zaczynamy o 2 rano. W zależności od warunków śniegowych na ostatnich 200 metrach mogą być potrzebne raki. Na szczyt Araratu docieramy około 8 rano.

Następnie powrót do obozu 2 gdzie podana będzie gorąca zupa i herbata. Po odpoczynku pakujemy namioty i na nocleg wracamy do obozu 1 gdzie zjemy kolację.

8.dzień

Ararat, Dogubayazit

Żegnamy się dzisiaj z górą Ararat. Schodzimy z obozu 1 do miejsca gdzie odbierze na samochód. Powrót minibusem do Dogubayazit. Zakwaterowanie w hotelu.

9.dzień

Dogubayazit, Wan

Po śniadaniu udamy się do Pałacu Ishaka Paszy.  Zobaczymy Arkę Noego, skamieniałe formacje skalne w kształcie statku, które według hipotezy niektórych archeologów mogą być pozostałością biblijnej Arki.

Po obiedzie odwiedzimy gorące źródła w Diyadin, idealnego lekarstwa na zmęczone stopy! Na kolację wracamy do Wan.

 

10.dzień

Wan, Stambuł

W Wan zobaczymy stojącą na stromym wzgórzu, nad brzegiem jeziora Van fortecę.  Odwiedzimy również wyspę Akhtamar.  Stoi na niej zabytkowy ormiański kościół Krzyża Świętego z X wieku z cennymi freskami. Na tym kończymy naszą wycieczkę.

Jedziemy na lotnisko skąd odlecimy do Stambułu. Po przylocie przejazd i zakwaterowanie w Lady Diana Hotel.

11.dzień

Wylot ze Stambułu

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Stambułu.

Na początek udamy się do Topkapi Palace, który był domem dla Sułtanów osmańskich przez prawie 400 lat.

Naszym następnym przystankiem będzie rzymski hipodrom.  Po lunchu udamy się do Aya Sofia (Hagia Sophia), czyli Kościoła Mądrości Bożej.

Następnie wybierzemy się do Meczetu Sultanahmet, zwanego również Meczetem Błękitnym. Zatrzymamy się ponadto przy grobowcu Sułtana Mahmuda i starożytnym cmentarzu osmańskim, Cemberlitas a na koniec odwiedzimy Wielki Bazar.

Wieczorem powrót do hotelu. Dla chętnych “Turkish Night” – wieczorny rejs po Bosforze, podczas którego będzie można podziwiać pokaz tureckich tańców oraz skosztować tureckich potraw i trunków.

Przejazd na lotnisko i wylot do Chicago.

Turcja Ararat 2024: w poszukiwaniu Arki Noego

Pokaż cały plan wycieczki

11 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).