Etiopia 2024/2025: szlak historyczny i Dolina Omo

14 dni
11-14-2024 11-06-2025
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży
Cena $2545

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2-osobowych.
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika.
 • Opiekę przewodników lokalnych.
 • Transport na całej trasie wycieczki.
 • Transfery z/na lotnisko.
 • Śniadania i kolacje.
 • Wstęp do Muzeum Narodowego.
 • Wstęp do Królewskiej Enklawy  (Fasil Ghebbi).
 • Wstęp do Parku Narodowego Gór Semien.
 • Wstęp do obiektów sakralnych w Addis Abeba i Lalibeli.
 • Wstęp do plemiennych wiosek w Dolinie Omo.
 • Rejs po jeziorze Tana.

Cena nie zawiera

 • Biletów lotniczych Chicago – Addis Abeba – Chicago (ok. $1,400).
 • Biletów lotniczych wewnętrznych (ok.$560)
 • Opłat wizowych (ok. $82)
 • Wydatków osobistych i zwyczajowych napiwków.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Etiopia to rozległe państwo położone we wschodniej części Afryki; na terenach w większości wyżynnych. Stanowi ciekawy cel podróży dla najbardziej wymagających miłośników Afryki. Specyficzna kultura, pełna prastarych tradycji  i cudów natury, których darmo szukać gdzie indziej oraz zapierające dech w piersiach widoki i genialna kuchnia to nie jedyne, co ma do zaoferowania podróżnikom Etiopia. Etiopia to również ojczyzna kawy, o czym prawdopodobnie słyszało wielu z Was! Kawa to narodowy napój Etiopii, nierozerwalnie związany z kulturą tego kraju, a parzenie i picie tego aromatycznego naparu to swoista ceremonia, o społecznym, symbolicznym i duchowym znaczeniu.

 

 


Plan podróży

1.dzień

Lot do Addis Abeba

Po odprawie paszportowo – bagażowej ruszamy w podróż do Etiopii, dawnej Abysinii. Etiopia – to zupełnie odmienne oblicze Afryki! Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów afrykańskich.   Północ kraju to bastion chrześcijaństwa; koptyjskie kościoły i Amharowie. Południe to dzika przyroda, różnorodne plemiona, których sposób życia, ubierania i mieszkania nie zmienił się od tysięcy lat. A wschód to średniowieczne, muzułmańskie miasto Harar, kolorowi Afarowie żyjący z  pasterstwa i hodowli zwierząt oraz wielbłądy i pustynia.

2.dzień

Addis Abeba

Po przylocie do stolicy Etiopii; Addis Abeba i zakwaterowaniu w hotelu wyruszymy na zwiedzanie miasta. Miasto Addis Abeba, to tygiel narodowościowy i kulturowy. To mieszanka ok. 80 narodowości i tyleż samo różnych języków, w którym dominują społeczności: chrześcijańska i muzułmańska.

Podczas naszej wędrówki przez miasto; najpierw udamy się na Górę Entoto, aby podziwiać panoramę miasta i jego malowniczą okolicę. Następnie przejedziemy do Muzeum Narodowego, które posiada wspaniałą kolekcję znalezisk paleontologicznych, w tym słynną Lucy oraz historyczne artefakty.

Naszą wycieczkę po mieście zakończymy odwiedzając Katedrę Trójcy Świętej – drugi co do rangi kościół w Etiopii i miejsce spoczynku cesarza Haile Selassie. Nocleg w Addis Abeba.

3.dzień

Bahir Dar - Jezioro Tana - Wodospady Błękitnego Nilu

Po śniadaniu wyruszymy na lotnisko, skąd udamy się do Bahir Dar. To atrakcyjne miasto położone nad brzegami jeziora Tana, które służy jako baza do zwiedzania klasztorów znajdujących się nad jeziorem Tana i Wodospadami Błękitnego Nilu.

Po przybyciu na miejsce udamy się na rejs łodzią na półwysep Zeghie, aby zobaczyć klasztor Ura Kidane Mihret słynący z pięknych malowideł ściennych i świętych manuskrtyptów religijnych.

Jezioro Tana jest zródłem Błękitnego Nilu. Jego brzegi porośnięte papirusowymi zaroślami są idealnym miejscem schronienia dla wielu ptaków i hipopotamów, które jeśli nadarzy się okazja, można zobaczyć  przy ujściu rzeki z jeziora. Aby jednak zetknąć sie z  potęgą Błękitnego Nilu trzeba pojechać 30 kilometrów w dół rzeki i dotrzeć do  Wodospadów Błękitnego Nilu. Chociaż poziom wody w rzece ulega zmianom podczas trasy; wizyta przy wodospadach jest warta zachodu.  Powrót na nocleg do Bahir Dar.

4.dzień

Góry Semien

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Gór Semien, często określanego jako „dach Afryki” lub “Tybetem Afryki”. Góry Semien są najbardziej dziewiczym i najpiękniejszym masywem kontynentu. Oferują jedne z najpiękniejszych widoków na świecie, kontakt z dziką przyrodą oraz kontakt z lokalną społecznością. Wśród postrzępionych szczytów górskich, płaskowyżów poprzecinanych dolinami i porośniętych trawami; zamieszkuje wiele endemicznych gatunków zwierząt.

Pośród płaskowyżów zanurzonych w chmurach jest wielka szansa na spotkanie koziorożca abisyńskiego, koziołka skalnego Klipspringer czy dżelad brunatnych. Dżelady nazywane są też małpami o krwiawiącym sercu, za sprawą czerwonej plamy na piersi. Są ostatnimi przedstawicielami z rodziny „pasących się” małp, ich dietą bowiem jest głównie trawa.

Powrót do Gondar na kolacje i nocleg.

5.dzień

Gondar

Po śniadaniu wyjazd z Bahir Dar do Gondar, dawnej stolicy Etiopii. Droga wiedzie wzdłuż malowniczych krajobrazów i niesamowitych formacji skalnych.

Wycieczkę po mieście Gondar, rozpoczniemy od zwiedzania Królewskiej Enklawy (Fasil Ghebbi), czyli kompleksu zamków i budynków zbudowanych przez kolejnych cesarzy etiopskich począwszy od początku XVII wieku. Cały kompleks powstał w oryginalnym hindusko-arabsko-portugalskim stylu.  Odwiedzimy również kościoł Debre Birhan Selassie  (kościół Trójcy Świętej), słynący z religijnych malowideł i ikonicznego sufitu przedstwiającego wiele aniołów.

Powrót na kolację i nocleg do Gondar.

6.dzień

Lalibela

Po śniadaniu transfer na lotnisko i lot do Lalibeli, nazywanej „Jerozolimą Afryki”. Jest najmnieniej znanym cudem świata i duchową stolicą Etiopii, do której zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan. Słynnie z wykutych w litej skale monumentalnych kościołów. Legenda głosi, że król Lalibela postanowił zbudować je na polecenie Boga, a przy ich budowie pomagały anioły.

W tym dniu zobaczymy kościoły wykute w skale, zaczynając od Pierwszego Zespołu oraz małego muzeum, które przechowuje bezcenne relikwie, w tym pergamin i krzyże. Wycieczkę zakończymy zwiedzaniem monolitycznego wykutego w skale kościoła Bete Giyorgis (kościoła św. Jerzego) zbudowanego w kształcie krzyża greckiego. Jest najnowszym i najlepiej znanym w świecie spośród 11 kościołów w Lalibeli.
Nocleg w hotelu w Laibeli.

7.dzień

Yimerehane Kerestos

Dzisiaj kontynuujemy zwiedzanie obiektów sakralnych w Lalibela. Odwiedzimy słynny, wybudowany w jaskini klasztor Yimrehane Kerestos, położony około 42 km od Lalibela. Klasztor ma zanczenie historyczne, został bowiem zbudowany jeszcze przed erą króla Lalibeli. Jest prawdziwym mostem łączącym dziedzictwo architektury Aksum z późniejszymi kościołami wykutymi w skale Lalibeli. Jego naturalne otoczenie, wystające belki drewniane, otynkowane kamienie, boazeria sufitowa i skomplikowanie rzeźbione wzory geometryczne sprawiają, że jest architektonicznie zachwycający.

Powrót do Lalibeli. Późnym popołudniem udamy się  na tradycyjną etiopską ceremonię parzenia kawy w lokalnym domu, co jest wyrazem gościnności. Nocleg w Lalibeli.

8.dzień

Addis Abeba

Rano po śniadaniu transfer na lotnisko i lot do Addis Abeba. W zależności od godzin przelotów, jeśli będziemy mieć czas udamy się na zwiedzanie miasta.

9.dzień

Addis Abeba - Arba Minch

Rano po śniadaniu przejazd na lotnisko na krótki lot do Arba Minch –  nazywanym w języku amharskim “Czterdzieści Źródeł” i wiele miejsc w samym mieście odwołuje się do tej nazwy. Po przyjeździe udamy się na rejs łodzią po jeziorze Chamo, aby zobaczyć liczne ptaki wodne, w tym afrykańskiego orła rybołowa, czaple goliata, pelikany oraz hipopotamy i co najważniejsze krokodyle. Największą atrakcją jeziora Chamo są żyjące tutaj licznie; największe krokodyle w Afryce, których długość dochodzi nawet do sześciu metrów. Niezwykłą atrakcją jest rejs po jeziorze łodzią o długości mniejszej, niż długość krokodyli.

Po południu czeka nas wycieczka do Chencha, domu ludu Dorze, znanych z bambusowych, zbudowanych w kształcie uli, wysokich domów oraz z wysokiej jakości bawełnianych tkanin. Podczas wizyty we wsi Dorze będzie możliwość zaobserwowania autentycznego życia wioski, sposobu przygotowywania potraw czy zasad gościnności.  Nocleg w Arba Minch.

10.dzień

Arba Minch - Konso - Turmi

Po śniadaniu przejazd na południe do Turmi. W drodze krótka wizyta w Konso – miejscu wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Krajobraz kulturowy ludu Konso demonstruje spójność społeczną i wspólne wartości tej społeczności. Stanowi spektakularny przykład żywej tradycji kulturowej, która sięga 21 pokoleń (ponad 400 lat) wstecz i została dostosowana do jej suchego, wrogiego środowiska.

Konso są znani z zamieszkania wiosek otoczonych kamiennymi tarasami, położonych na wysokich wzgórzach wybranych ze względów strategicznych i obronnych. Żyją głównie z rolnictwa, uprawy warzyw, owoców oraz zboża; głównie sorgo wykorzystywanego do produkcji gęstego lokalnego piwa lub mąki. Kamienne tarasy otaczające ich wsie i pola zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po wycieczce do wioski Konso; lunch, a następnie kontynuacja podróży do Turmi, naszej bazy do odwiedzin plemion Hamar, Kara i Dasenech. Możliwe, że podczas pobytu w Turmi będzie okazja doświadczyć ceremonii skakania przez byka i Evangadi ceremonie tańca.

Nocleg w lodge w Turmi.

11.dzień

Turmi - Omorate - Turmi

Po śniadaniu udamy się w kierunku rzeki Omo, aby dotrzeć do  wioski Dasenech. Przekroczymy rzekę, korzystając z lokalnej łodzi, aby odwiedzić najbardziej południowe plemiona Doliny Omo – Dasenech. Ich tradycyjny sposób życia skupia się wokół pasterstwa, rolnictwa i rybołówstwa. Zachowują oni odrębną tożsamość kulturową, która wyraża się poprzez unikalny język, tradycyjny strój i zwyczaje artystyczne. Ich misterne koraliki są szczególnie znane, ponieważ wykorzystuje się je do tworzenia biżuterii i ozdób.

Na lunch wrócimy do Turmi, a popołudniu odwiedzimy wioskę Hamar. Hamerowie  to niezwykle urocze plemię, uważane za najpiękniejsze plemię Etiopii. W ich kulturze mężczyźni splatają włosy w drobne warkoczyki, a skórę pokrywają specyficznym pudrem, sporządzonym ze zjełczałego masła zmieszanego z czerwoną glinką. Tą samą mazią pokrywają włosy. Zajmują się głównie hodowlą owiec i kóz, zbieractwem, myślistwem czy pszczelarstwem.

Po wizycie w wiosce  Hamar powrót do Turmi na nocleg i kolacje.

12.dzień

Turmi - Jinka

Dzisiaj opuścimy Turmi i udamy się w kierunku Jinki. Po drodze odwiedzimy wioskę plemienia Karo uznawanych za mistrzów nakłuwania i malowania ciała.

Po przyjeździe do Jinki, udamy się z krótką wizytą do pobliskiej wioski zamieszkałej przez plemie Ari. Ludzie Ari to największa grupa w regionie Omo, znana z pięknych ogrodów, wyrobu ceramiki i kucia żelaza. Ich wioski są zadbane, gospodarują na żyznych i malowniczych terenach z plantacjami kawy. Mają duże stada zwierząt i produkują duże ilości miodu. Nocleg w hotelu w Jinka.

13.dzień

Mursi -Jinka -Addis Abeba

Dzisiaj jest ostatni dzień naszej ekspedycji w Dolinie Omo. Odwiedzimy plemię Mursi, najbardziej niesamowite i znane plemię Doliny Omo. Kobiety Mursi noszą w dolnej wardze okrągłe, duże talerzyki, mężczyźni dekoracyjnie malują ciała i układają fryzury. Aby dotrzeć do wiosek Mursi, przejedziemy przez Park Narodowy Mago.

Następnie powrót do Jinki, a stamtąd lot do Addis Abeby. Resztę dnia spędzimy na zakupach pamiątek. Wieczorem pożegnalna kolacja z tradycyjną muzyką przed udaniem się na lotnisko na ostateczny wyjazd.

14.dzień

Chicago

Przylot do Chicago lub innego miejsca docelowego. Pożegnanie z grupą.

Jeśli Etiopia skradła Wasze serca, zapraszamy na kolejny wyprawy z Rek Travel. Może tym razem Afryka: 1 kontynent, 4 kraje lub Namibia.

Etiopia 2024:szlak historyczny i Dolina Omo

Pokaż cały plan wycieczki

14 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).