Maroko: pustynna wyprawa i Marrakesz 2024/2025

10 dni
11-22-2024
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży Pobierz katalog wycieczki
Cena $2695

Cena zawiera

 •  Zakwaterowanie w hotelu / riadzie(tradycyjnym domu marokańskim) /w namiotach w obozie pustynnym.
 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienie: śniadania i kolacje.
 • Nocleg w wąwozie Dades i Merzouga z kolacją i śniadaniem.
 • Transport komfortowym kilmatyzowanym pojazdem.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Usługi doświadczonego, anglojęzycznego kierowcy /przewodnika.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Przejażdżkę na wielbłądach wraz z przewodnikiem.
 • Bilety wstępu.
 • Jedna butelka wody dziennie na osobę.

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Zwyczajowych napiwków.
 • Opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika).
 • Ubezpieczenia turystycznego.
 • Lot balonem.
 • Przejazd ATV.

Maroko – kraj niczym z baśni tysiąca i jednej nocy? Oczywiście, że tak!  Orientalny klimat, niezwykła historia, kolorowe miasta i wyśmienita kuchnia. Ponadto niezwykłe krajobrazy ze zjawiskowymi szczytami górskimi, słonecznymi plażami na wybrzeżu Atlantyckim, gorącymi piaskami Sahary i olśniewającą architekturą.


Plan podróży

1.dzień

LOT DO MARRAKESZU

Po nieodzownej odprawie paszportowo-bagażowej nasza grupa wyleci do Marrakeszu – słynnego i niezwykle energicznego miasta w sercu Maroka. Tam rozpoczniemy właściwą część naszej wyprawy.

09 MARRAKECH 004 © GREGBUSKOFOTO .jpg

2.dzień

MARRAKESZ

Po przylocie i spotkaniu z naszym zespołem udamy się do wybranego riadu lub hotelu w Marrakeszu. Po zameldowaniu przewidziany będzie czas na odpoczynek po podróży. Wraz z tymi, którzy preferują aktywny wypoczynek, przespacerujemy się przez tętniące życiem ulice miasta. Niezależnie od tego, jak poszczególni uczestnicy naszej wyprawy postanowią spędzić resztę dnia, nasza ekipa postara się wyjść naprzeciwko oczekiwaniom.

09 MARRAKECH 089 © GREGBUSKOFOTO .jpg

3.dzień

MARRAKESZ

Tego dnia wyruszamy w podróż po fascynujących atrakcjach i najważniejszych zabytkach “czerwonego miasta” – Marrakeszu. Zaczniemy od XII-wiecznej medresy Ibn Jusufa. Medresa to nic innego, jak szkoła koraniczna, czyli miejsce, gdzie młodzi chłopcy zgłębiali przesłanie Koranu – świętej księgi religii muzułmańskiej. W medresie postaramy się zrozumieć dawne metody nauczania i przyjrzymy się z bliska olśniewającej architekturze średniowiecznego Maroka. Następnie udamy się do Pałacu Bahia – najczęściej odwiedzanego miejsca w kraju. Jest to pałac wielkiego wezyra, w którym bogactwo zdobień miało podkreślać rangę człowieka, który był prawą ręką samego sułtana. Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki tego dnia będzie nowoczesna dzielnica Gueliz, gdzie przemierzymy ulice tradycyjnymi powozami konnymi.

Pod wieczór czeka nas ekscytująca przygoda. Udamy się się na pustynię Agafay, tuż za Marrakeszem, na przejażdżkę ATV. Jazda quadami dostarczy nam nieco adrenaliny, po czym przesiądziemy się na dużo spokojniejszy środek transportu – wielbłądy. Na grzbietach dromaderów dostaniemy się na punkt widokowy, z którego będziemy podziwiać zachód słońca malujący horyzont odcieniami złota i czerwienia.

Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do Marrakeszu na nocleg.

09 MARRAKECH 084 © GREGBUSKOFOTO .jpg

4.dzień

MARRAKESZ - AIT BENHADDOU - OUARZAZATE - WADI DADES

Po śniadaniu udamy się w niezapomnianą podróż do przepięknej Doliny Dades, przemierzając przełom górski Tizi n’Tichka. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ait Benhaddou, słynące z historii filmowej, będące tłem dla ikonicznych filmów takich jak “Lawrence z Arabii”, “Gladiator”i “Aleksander”.

Kontynuujemy naszą podróż, przejeżdżając przez urokliwą Dolinę Róż, gdzie powietrze jest nasączone delikatnym zapachem kwiatów.
W Dolinie produkuje się każdego roku około 5000 ton róż, wykorzystywanych przede wszystkim do produkcji kosmetyków. Spacerując przez wioskę Berberów Kelaa M’Gouna, zaznamy gościnności miejscowych. W końcu udamy się do malowniczego przełomu Wadi Dades.

Nocleg w lokalnym riadzie lub hotelu pośród oszałamiającego krajobrazu, gdzie będziemy mieć okazję skosztować  tradycyjnej marokańskiej kolacji, prezentującej bogate smaki i dziedzictwo kulinarne regionu.

07 MAROKO 208 © GREGBUSKOFOTO .jpg

5.dzień

WADI DADES - WADI TODGHA - ERFOUD - RISSANI - PUSTYNIA MERZOUGA

Rankiem ruszymy w kierunku przełomów Wadi Todgha. Miejsce to jest jednym z naturalnych cudów Maroka, zachęcającym do eksploracji. Tam przespacerujemy się w otoczeniu wysokich ścian kanionu. Stamtąd pojedziemy dalej, do miejscowości Erfoud, znanej jako marokańska stolica skamieniałości. Prehistoryczne amonity i inne skamieliny są tam zbierane, szlifowane i przerabiane na różne ozdoby i przedmioty użytkowe.

W końcu wjedziemy na Saharę by dotrzeć do Merzougi, miejscowości znanej również jako Erg Chebbi. Merzouga przylega do majestatycznych wydm, rozciągających się na długości 32 kilometrów i szerokości 9 kilometrów.

Noc spędzimy w riadzie na pustyni lub hotelu pośród wydm, gdzie zostaniemy ugoszczeni tradycyjną marokańską kolacją pod gwiazdami, przy dźwiękach berberyjskich bębnów.

05 06 MERZUGA_SAHARA 197 © GREGBUSKOFOTO .jpg

6.dzień

WYCIECZKA 4X4 I TREKKING PO PUSTYNI MERZOUGA

Po śniadaniu w riadzie/hotelu wyruszymy na dalsze odkrywanie pustyni. Naszym pierwszym celem będzie wioska Khamlia. Odwiedzimy tam czarnoskórych muzyków, którzy zagrają dla nas krótki koncert gnawa – spirytualnej afrykańskiej muzyki, z której wywodzi się blues. W końcu pojedziemy  na zasłużony lunch by spróbować lokalnego przysmaku – „berberyjskiej pizzy”.

Naszym kolejnym przystankiem będzie miejscowość Rissani, charakteryzująca się okazałymi basztami i ruchliwym soukiem, czyli targiem. Przechadzka po souku da nam wgląd w pulsujące serce marokańskiej kultury kupieckiej.

Po powrocie do Merzougi doświadczeni przewodnicy karawany wielbłądów poprowadzą nas w hipnotyzującą podróż przez piaszczyste wydmy Sahary. Zanurzeni w złotych odcieniach zachodzącego słońca, dotrzemy do obozu na pustyni, gdzie zjemy typowy berberyjski posiłek.

Kiedy wokół obozu zapanuje ciemna noc, zbierzemy się wokół ogniska, gdzie popijając marokańską herbatę z miętą, przy śpiewie i dźwiękach bębnów spędzimy niezapomniany czas.

05 06 MERZUGA_SAHARA 128 © GREGBUSKOFOTO .jpg

7.dzień

MERZOUGA ATV

Tego dnia czeka nas ekstremalna dwugodzinna wyprawa quadami lub buggy po wydmach Merzougi. Podczas przejażdżki zatrzymamy się przy kilku punktach widokowych, gdzie uchwycimy parę dobrych kadrów.

Po tej ekscytującej wyprawie wrócimy na lunch, po którym przewidziany będzie czas wolny. Wieczorem udamy się ponownie na wydmy, aby z najwyższej z nich podziwiać kolejny zachód słońca.

05 06 MERZUGA_SAHARA 171 © GREGBUSKOFOTO .jpg

8.dzień

MERZOUGA - ALNIF - AGDZ - OUARZAZATE

Dzień rozpoczniemy od oglądania wschodu słońca. Po tym widowisku czekać nas będzie śniadanie.

Przewidywana trasa poprowadzi nas przez pasmo Gór Antyatlas pełne zachwycających widoków. Zatrzymamy się w Agdz, położonej wśród palmowych gajów wiosce. Zobaczymy tam liczne kasby, czyli obronno-mieszkalne budynki z charakterystycznymi wieżami.

Naszym ostatnim przystankiem w tym dniu będzie Ouarzazate – miasto określane jako “brama pustyni”. Tam poznamy legendy o bogactwie, jakie przewoziły karawany na szlaku do Timbuktu.

Na noc zatrzymamy się w jednym z miejscowych pensjonatów, zbudowanych w typowym dla regionu stylu.

05 06 MERZUGA_SAHARA 159 © GREGBUSKOFOTO .jpg

9.dzień

OUARZAZATE - AIT BENHADDOU - TELOUET - MARRAKESZ

Nasz kolejny dzień w Ouarzazate zaczniemy od zwiedzania Atlas Studios, gdzie powstawały i powstają nadal liczne produkcje filmowe. Niemałym zaskoczeniem dla wielu będzie ilość powstałych tam znanych filmów. W końcu nie bez powodu miejsce to nazwano “Hollywood Afryki”.

Kontynuując naszą podróż, udamy się do starożytnej Kasby Taourirt, świadectwa bogatego dziedzictwa kulturowego Maroka. Wędrując labiryntem uliczek starego miasta, przeniesiemy się w czasie, odkrywając ukryte skarby i opowieści minionych epok.

Dalej przejedziemy licznymi serpentynami przez Atlas Wysoki. W tym momencie naprawdę zrozumiemy jak bardzo zróżnicowanym geograficznie, klimatycznie i przyrodniczo krajem jest Maroko. Po drugiej stronie gór dotrzemy do znanego nam już Marrakeszu.

07 MAROKO 176 © GREGBUSKOFOTO .jpg

10.dzień

LOT BALONEM - WYLOT Z MARRAKESZU

Ostatniego dnia naszej wycieczki czeka nas naprawdę magiczne doświadczenie – poranny lot balonem. Z koszyka, wysoko nad ziemią, podziwiać będziemy wschód słońca nad Marrakeszem.

Po tym niezapomnianym doświadczeniu udamy się na lotnisko w Marrakeszu, skąd zaplanowany będzie lot powrotny.

Polecamy inne młodzieżowe wyprawy z Rek Travel. Moze tym razem Kostaryka.

Maroko:pustynna wyprawa i Marrakesz

09 MARRAKECH 002 © GREGBUSKOFOTO .jpg

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).