Polska: śladami kultury żydowskiej 2024/2025

12 dni
09-22-2024 05-18-2025 10-08-2025
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena $2950
Promocja $2450

Cena zawiera

  • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych o wysokim standardzie.
  • Śniadania.
  • Obiady.
  • Kolacje.
  • Transfery do/z lotniska.
  • Prywatny transport.
  • Pomoc anglojęzycznego przewodnika.
  • Pomoc lokalnych przewodników.
  • Bilety wstępu na wszystkie atrakcje objęte programem.

Cena nie zawiera

  • Międzynarodowy bilet lotniczy.
  • Zwyczajowe napiwki i wydatki osobiste.
  • Ubezpieczenie podróżne.

Polska: śladami kultury żydowskiej w Polsce to wyprawa, która przeniesie nas w fascynującą podróż przez bogatą historię, sztukę, tradycje i dziedzictwo żydowskie w Polsce. Kraj ten jest nie tylko świadkiem tragicznych wydarzeń związanych z Holocaustem, ale także miejscem, gdzie przez wieki kształtowała się jedna z najbardziej wpływowych społeczności żydowskich na świecie.

Podczas naszej podróży będziemy odkrywać nie tylko smutne momenty, lecz również dziedzictwo kulturowe, które przetrwało wiele lat i wpłynęło na rozwój Polski. Każde miasto, każda ulica, każda synagoga czy cmentarz są nie tylko świadkami przeszłości, ale również zwiastunami współczesnej Polski, która pragnie zachować pamięć i pielęgnować dziedzictwo kultury żydowskiej.

 


Plan podróży

1.dzień

Lot do Krakowa

Naszą podróż do Polski śladami kultury żydowskiej rozpoczniemy od lotu do Krakowa. Wąskie brukowane uliczki, majestatyczne kościoły, mityczny Wawel oraz tętniący życiem Rynek Główny ukazją Kraków jako niezapomniane miasto, gdzie współczesność splata się z dziedzictwem kulturowym.

Polska: śladami kultury żydowskiej

2.dzień

Kraków

Po przylocie do Krakowa udamy się do hotelu. Po krótkim odpoczynku po podróży rozpoczniemy zwiedzanie krakowskiej starówki. Zobaczymy słynny Rynek z sukiennicami i kościołem Mariackim. W pobliżu rynku zachowały się najstarsze zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego z pięknym dziedzińcem Collegium Maius – Barbakan, Planty, dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie udamy się na krakowski Kazimierz, który jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez bliskie, kilka wieków trwające sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Wąskie, brukowane uliczki zachowały swoje dawne nazwy Szeroka, Wąska, Izaaka czy Estery. Zmieniły przeznaczenie niektóre synagogi – synagoga Wysoka jest miejscem koncertów, spotkań promocyjnych oraz wystaw, a z dziejami i kulturą krakowskich Żydów można zapoznać się w Muzeum w Starej Synagodze.

Powrót do hotelu na nocleg.

3.dzień

Kraków

Ten dzień w całości przeznaczymy na poznawanie tej części Krakowa, która nierozerwalnie związana jest z tradycją i kulturą żydowską. Na początek udamy się do krakowskiego getta. Utworzone w marcu 1941 roku skupiało na swoim obszarze ponad 18 tysięcy Żydów z Krakowa o okolic.

Następnie zwiedzimy Muzeum Schindlera. Każdy kto widział wzruszający film Stevena Spielberga „ Lista Schindlera”, ukazujący nieludzkie czasy II Wojny Światowej wie, jak ważną rolę odegrała fabryka Oscara Schindlera w ocaleniu od zagłady 1200 Żydów.  Na koniec odwiedzimy obóz koncentracyjny w Płaszowie, jedno z najważniejszych miejsc upamiętniających ofiary holokaustu w Polsce. Powrót do hotelu na nocleg.

4.dzień

Kraków, Auschwitz, Łódź

Po śniadaniu udamy się do Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau, gdzie zwiedzimy były obóz koncentracyjny Auschwitz I, w tym celę głodową w której męczeńską śmierć poniósł Maksymilian Kolbe.

Zobaczymy także obóz zagłady Auschwitz II – Birkenau, w którym hitlerowcy zamordowali w komorach gazowych ponad milion osób, w większości Żydów. Wśród nich była chrześcijańsko – żydowska patronka Europy, Edyta Stein (św. Teresa Benedykta od Krzyża).

Po zwiedzaniu przejazd na nocleg do Łodzi.

5.dzień

Łódź

Dzisiaj poznamy wielokulturowe miasto, jakim jest Łódź. W XIX wieku tworzyły ją wspólnie cztery narody – Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Niemcy i Żydzi trudnili się rzemiosłem i zakładali fabryki, w których pracowali Polacy przybywający do Łodzi jako ziemi obiecanej z małych miasteczek i wsi. Kultury i języki przenikały się wzajemnie, czego ślady pozostały do dziś m.in. w łódzkiej kuchni i języku.

Przed II Wojną Światową ludność żydowska stanowiła 1/3 mieszkańców Łodzi. W lutym 1940 r. na terenie Starego Miasta i Bałut tj. najbiedniejszych części Łodzi,  utworzono jedno z największych gett w Europie, które od początku istnienia stanowiło obóz niewolniczej pracy i zostało wyzwolone dopiero w 1944 roku jako ostatnie w całej Europie.

Oprócz getta odwiedzimy cmentarz żydowski, stację kolejową Radegast, z której odjeżdżały pociągi do obozów zagłady oraz jedyną przedwojenną i czynną do tej pory synagogę Reichera. Wieczorny spacer ulicą Piotrkowską.

Powrót do hotelu na nocleg.

6.dzień

Łódź, Warszawa

Po śniadaniu przejedziemy do Warszawy. Po zakwaterowaniu w hotelu udamy się na zwiedzanie warszawskiej Starówki. Podczas spaceru zobaczymy: Barbakan, Rynek, Katedrę, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego.

Po południu przejedziemy do Łazienek Królewskich – najpiękniejszego kompleksu pałacowego w Europie. Przed II Wojną Światową Warszawa była drugim po Nowym Jorku największym miastem żydowskim. Jako dom dla blisko 400 000 Żydów i jeden z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej, stała się miejscem eksterminacji największej liczby członków tej społeczności.

W kolejnym dniu postaramy się poznać część tego dawno minionego świata. Powrót do hotelu na nocleg.

7.dzień

Warszawa

Po śniadaniu przejedziemy na ulicę Złotą pod fragment murów warszawskiego getta. Udamy się na spacer jego ulicami następnie odwiedzimy cmentarz żydowski, wspaniałą nekropolię przy ulicy Okopowej oraz zwiedzimy jedyną ocalałą bożnicę w Warszawie, synagogę Nożyków.

Po południu czeka nas wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przedstawia ono tysiącletnią historię narodu żydowskiego na terenach polskich. Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów na przestrzeni dziejów.

Wieczorem czas wolny. Powrót do hotelu na nocleg.

8.dzień

Warszawa, Tykocin, Treblinka, Warszawa

W dniu dzisiejszym wyruszamy do Tykocina, miasta na Podlasiu, które przed wojną było jednym z największych skupiskiem ludności żydowskiej. Chociaż została ona bestialsko wymordowana, to ocalała jej barokowa synagoga którą zwiedzimy.

W drodze powrotnej do Warszawy odwiedzimy Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. W funkcjonującym tutaj w latach 1942 – 1943 nazistowskim obozie zagłady życie straciło ponad 900 tysięcy osób. Powrót na nocleg do Warszawy.

9.dzień

Warszawa, Kazimierz Dolny

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. To wyjątkowe miejsce które pozwala zrozumieć współczesną Warszawę.

Po zwiedzaniu przejazd do Kazimierza Dolnego. Przed II wojną światową Żydzi stanowili blisko dwie trzecie mieszkańców tego miasteczka. Kazimierz Dolny posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, co przyniosło mu status pomnika historii nadany przez Prezydenta RP.

Udamy się na spacer po tym niezwykle klimatycznym miasteczku, złożymy wizytę na Górze Trzech Krzyży, odwiedzimy zamek, pospacerujemy też po jednym z wielu malowniczych wąwozów lessowych – Korzeniowym Dole. Nocleg w Kazimierzu Dolnym.

10.dzień

Kazimierz Dolny, Lublin

Po śniadaniu przejazd do Lublina. Po przybyciu na miejsce udamy się do Izby Pamięci Żydów Lubelskich mieszczącej się w budynku jedynej ocalałej przedwojennej synagogi lubelskiej Chewra Nosim. Znajdziemy tutaj unikatowy zbiór ksiąg i fotografii dokumentujących dawno minione czasy.

Odbędziemy spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej.  Po południu udamy się do Muzeum martyrologicznego na Majdanku, dawnym nazistowskim obozie koncentracyjnym, drugim co do wielkości po Auschwitz obozie zagłady na terenie Polski.  Nocleg w Lublinie.

11.dzień

Lublin, Kraków

Dzisiaj udamy się do Krakowa. Po zakwaterowaniu w hotelu udamy się na zwiedzanie Wawelu – wapiennego wzgórza nad Wisłą w centrum Krakowa z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. Gotycka katedra św. Stanisława i Wacława jest nekropolią królów polskich i niektórych bohaterów narodowych.

Na katedralnej wieży zawieszono szereg dzwonów z największym Dzwonem Zygmunta ufundowanym przez króla Zygmunta I Starego. Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia wypłukana wodami Wisły zwana Smoczą Jamą, gdyż zgodnie z legendą zamieszkiwał w niej Smok Wawelski. Po zwiedzaniu czas wolny w Krakowie.

12.dzień

Wylot z Krakowa

Dzisiaj kończy się nasza podróżdo Polski śladami kultury żydowskiej. Jeśli zakochaliście się w historii i kulturze tego kraju zapraszamy na inne wyprawy do Polski z Rek Travel Adventure.

Może tym razem Polska Północna?

Polska: śladami kultury żydowskiej 2024/2025

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Magiczne Włochy 2024/ 2025

$2595 13 dni 05-22-2024 09-09-2024 05-12-2025

Polska: Dolny Śląsk i Praga 2024/2025

$2695 10 dni 05-26-2024 10-21-2024 03-29-2025 10-21-2025

Polska: Sentymentalne Kresy plus Kraków 2024/2025

$2950 12 dni 10-06-2024 05-04-2025 09-03-2025
Pokaż wszystkie wycieczki 130