Skarby Maroka 2024

13 dni
02-12-2024 04-24-2024 09-18-2024 11-12-2024
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki
Cena $1995

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie w hotelu / riadzie (tradycyjnym domu marokańskim) / w namiotach w obozie pustynnym.
 • Nocleg w wąwozie Dades i Merzouga z kolacją i śniadaniem.
 • Transport komfortowym klimatyzowanym pojazdem.
 • Opiekę polskojęzycznego pilota.
 • Usługi doświadczonego, anglojęzycznego kierowcy / przewodnika.
 • Transfer z/na lotnisko.
 • Sniadania.
 • Przejażdżkę na wielbłądach wraz z przewodnikiem oraz sandboarding.
 • Bilety wstępu do meczetu Hasana II Casablance.
 • Bilety wstępu do Pałacu Wezyra w Marakeszu.
 • Zwiedzanie najstarszej garbarni w Fezie.
 • Prezentacja rzemiosła garncarskiego.
 • Wejście do manufaktury olejku różanego.
 • Jedna butelka wody dziennie na osobę.

Cena nie zawiera

 • Kosztu międzynarodowych biletów lotniczych.
 • Wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • Zwyczajowych napiwków i wydatków natury osobistej.
 • Odszkodowania w przypadku zgubienia bądź zniszczenia bagażu osobistego.
 • Ubezpieczenia turystycznego.

Maroko to kraj niczym z baśni tysiąca i jednej nocy? Oczywiście, że tak!  Orientalny klimat, niezwykła historia, kolorowe miasta i wyśmienita kuchnia. Ponadto zjawiskowe krajobrazy z ośnieżonymi szczytami górskimi na horyzoncie, słonecznymi plażami na wybrzeżu Atlantyckim, gorącymi piaskami Sahary i olśniewającą architekturą. Skarby Maroka oczarują każdego przybywającego tu turystę

Kultura i historia

Plaże

Rozrywka

Trekking/hiking


Plan podróży

1.dzień

Lot do Casablanki

Po odprawie paszportowo-bagażowej wylecimy do Maroka, państwa położonego w północno-zachodniej Afryce, w regionie nazywanym Maghrebem.

Kraj nie został obdarzony ropą naftową ani innymi cennymi surowcami. Ma za to przepiękne krajobrazy, różnorodną kulturę, pyszne potrawy i przede wszystkim otwarte serca ludzi tam zamieszkujących.

Skarby Maroka

2.dzień

Casablanca

Nasz samolot wyląduje w Casablance. Tam rozpoczniemy naszą orientalną podroż przez kraj Arabów i Berberów. Już na starcie zapoznamy się z historią miasta założonego w X wieku p.n.e. przez berberyjskich rybaków.

W hotelu czeka nas kolacja, podczas której po raz pierwszy poznamy smaki kuchni tworzonej przez rdzennych mieszkańców tego regionu – Berberów.

Photography by Grzegorz Busko
3.dzień

Casablanca, Rabat, Chefchaouen

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie meczetu Hassana II, będącego fascynującym przykładem architektury marokańskiej. Ten jeden z dwóch dostępnych do zwiedzania meczetów jest największym w królestwie i piąty co do wielkości na świecie.

Następnie wyruszymy w kierunku błękitnego miasta – Chefchaouen. Zatrzymamy się na lunch w stolicy Maroka – Rabacie. Zobaczymy Wieżę Hassana. Ambitne plany budowy zniweczyła śmierć sułtana, lecz gdyby zostały zrealizowane wówczas meczet byłby do tej pory drugim największym na świecie.

Wieczorem dojedziemy do Chefchaouen. Kolację i nocleg spędzimy w riadzie, czyli tradycyjnym marokańskim domostwie, przekształconym w hotel.

Photography by Grzegorz Busko
4.dzień

Chefchaouen, Volubilis, Fes

Do śniadania zasiądziemy w hotelu z widokiem na niebieskie miasteczko ukryte wśród majestatycznych gór Rif.

Chefchaouen to niebieska perła Maroka. Ciekawą atrakcją będzie, słynący z gustownych kawiarni i restauracji, plac Uta el-Hamman. Następnie przejedziemy do starożytnego Volubilis. Zwiedzimy tam pozostałości splendoru Imperium Romanum. Obiad  w  mieście Moulay Idriss.

Wieczorem dojedziemy do Fezu, gdzie spędzimy nocleg w hotelu.

Photography by Grzegorz Busko
5.dzień

Fez, Ifran, Boulaajoul

Maroko słynie także z miasta Fez. Stanowi mieszankę starego i nowego świata. Zobaczymy tam świadectwa minionych epok i współczesne oblicze Maroka.

Wybierzemy się na wycieczkę po starej medynie. W medynie Fezu będziemy mieć okazję zakupić wykonane przez lokalnych mistrzów pamiątki: ceramikę, dywany, lampy i wszelakie świecidełka. Złożymy też wizytę u bram Pałacu Królewskiego.

Po tak aktywnym dniu pojedziemy do hotelu w Boulaajoul na nocleg. Tam Berberowie przywitają nas miętową herbatą. Umiejscowienie hotelu daje okazję do obserwowania spektakularnego zachodu słońca nad Atlasem, a nocą gwiaździstego nieba.

Photography by Grzegorz Busko
6.dzień

Midelt, Er-Rachidia, Merzouga

Po śniadaniu udamy się w dalszą podróż. Mijając kasby (fortece górujące nad miastami) i gaje palmowe, będziemy przejeżdżać przez miasto w kolorze gliny Er-Rachidia. W tej okolicy odwiedzimy warsztat, w którym szlifuje się prastare skamieliny.

Po południu dotrzemy do Merzougi, spakujemy najpotrzebniejsze rzeczy i na grzbietach wielbłądów udamy się do berberskiego obozu pośrodku pustyni. Atrakcyjności przejażdżce doda magiczny zachód słońca obserwowany z wydm Sahary. Kiedy wokół obozu zapanuje ciemna noc, zbierzemy się razem wokół ogniska, gdzie przy śpiewie i dźwiękach bębnów spędzimy niezapomniany czas.

Photography by Grzegorz Busko
7.dzień

Jeep 4X4, Merzouga

Maroko to oczywiście także Sahara. Tego dnia wyruszymy jeepami 4×4 na przejażdżkę, podczas której odwiedzimy stare francuskie kopalnie i obozy nomadów. Przyjrzymy się z bliska trudom życia Berberów, którzy, tak jak ich przodkowie, pozostali nomadami.

Dowiemy się m.in. jak tamtejsze dzieci są edukowane, ile warte są kozy i wielbłądy, dlaczego nomadowie przestali podróżować przez Saharę itp. Pokonując kolejne wydmy dotrzemy na zasłużony lunch, aby spróbować lokalnego przysmaku – „berberyjskiej pizzy”. Resztę dnia spędzimy odpoczywając przy basenie, pod palmami w hotelu – kasbie.

Photography by Grzegorz Busko
8.dzień

Merzouga, Tinjdad, Kanion Todra, Boumalne Dades

Po śniadaniu udamy się w dalszą drogę przez południowe Maroko. Zobaczymy między innymi typowe dla regionu wioski warowne – ksary. Następnie przejedziemy w kierunku wąwozu Dades, zielonego raju na Saharze.

Po drodze zostanie nam przybliżona specyfika upraw palm daktylowych i opłacalność tego istotnego dla Maroka działu rolnictwa. Przespacerujemy się kanionem Todra, podziwiając formacje skalne. Zatrzymamy się przy licznych punktach widokowych by uwiecznić te chwile na fotografii. Spędzimy noc w klimatycznym hotelu na dnie wąwozu Dades.

Photography by Grzegorz Busko
9.dzień

Dolina Dades, Dolina Róż, Ouaryazate, Ait Ben Hadou, Marrakesh

Rankiem wyruszymy w dalszą podróż przez Quarzazate w kierunku gór Atlasu Wysokiego. Przejedziemy Doliną Róż w kierunku Kelaat M’gouna. Odwiedzimy manufakturę, w której Marokanki produkują doceniane na całym świecie olejki różane.

Pokonamy trasę zwaną Drogą Tysiąca Kasb. Zawitamy do oazy palm Skoura. Odwiedzimy kasbę Ait Benhaddou. Po zameldowaniu w hotelu w Marrakeszu udamy się do Jamaa el-Fna – serca miasta. Jest to targ, na którym doświadcza się egzotycznej rozmaitości. Zaklinacze węży, treserzy małp, sprzedawcy staroci i budki z potrawami dla odważnych… Po wieczornym spacerze spędzimy noc w hotelu nieopodal Placu.

Photography by Grzegorz Busko
10.dzień

Marrakesz

Tego dnia zgłębimy tajemnice Marrakeszu – wizytówki Maroka. Poznamy przejmującą historię wzlotów i upadków kraju w trudnych latach kryzysu monarchii i francuskiej kolonizacji.

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia tej fascynującej podróży w przeszłość będzie pałac wielkiego wezyra – Bahii, który mimo wielu talentów doprowadził swoją ambicją do upadku państwa. Zobaczymy także dawną dzielnicę żydowską Marrakeszu, słynny meczet Koutoubia, parki i kręte uliczki miasta, które od wieków pobudzało wyobraźnię pisarzy i podróżników.

Kolację zjemy wcześniej w starej części miasta, by w czasie wolnym móc dać pochłonąć się zgiełkowi bazaru i wyczekiwanym zakupom. Na noc zostaniemy w tym samym hotelu, co poprzednio.

Photography by Grzegorz Busko
11.dzień

Marrakesz, Essaouira

Pożegnawszy Marrakesz obierzemy kurs na zachód – do Essaouiry. Jest to malownicze miasto portowe, położone nad Oceanem Atlantyckim. Wyraźne wpływy na charakter i architekturę miasta mieli przybywający w poszukiwaniu bogactw portugalscy kupcy i sefardyjscy żydzi, którzy dawniej stanowili największą grupę etniczną tam zamieszkującą.

Essaouira w latach 60-tych stała się popularną destynacją wśród hippisów z Europy i Ameryki. Najsłynniejszy z nich, wirtuoz gitary Jimmi Hendrix, również odwiedził to miejsce, gdzie ponoć na plaży ułożył jeden ze swoich hitów „Castles made of sand”. Do dzisiaj Essaouira przyciąga wolne duchy i kolorowe ptaki, co czyni z niej niesamowicie urokliwe miejsce. My zobaczymy tam port, plażę, mury miejskie i pełne straganów ulice. Nocleg w riadzie w centrum starego miasta zakończy ten pełen wrażeń dzień.

Photography by Grzegorz Busko
12.dzień

Essaouira, Casablanca

Hotel opuścimy nieco później, by jeszcze nacieszyć się klimatem Essaouiry. Chętni będą mogli udać się na przejażdżkę po plaży na wielbłądach lub quadach.

Wczesną porą warto także załapać się na świeże owoce morza, dostępne w jednej z lokalnych restauracji. Miasteczko oferuje duży wybór pamiątek i artystycznego rękodzieła, dzięki czemu jest świetnym miejscem na ostatnie zakupy przed wylotem z Maroka. Około południa wyjedziemy z Essaouiry by ruszyć z powrotem ku Casablance. Tam udamy się na krótki odpoczynek w hotelu.

Photography by Grzegorz Busko
13.dzień

Wylot z Casablanki

Po pobudce w nocy lub tuż nad ranem nasza grupa pojedzie na lotnisko, skąd samolotem opuści Maroko. Po dniach pełnych nowych doświadczeń, historii, kontaktu z marokańską kulturą i gościnnością naszych gospodarzy będzie to z pewnością niełatwe pożegnanie… Tak zakończy się nasza marokańska przygoda. Zapraszamy do innych krajów jak np. Egiptu czy Keni.

Skarby Maroka 2024
Photography by Grzegorz Busko

Pokaż cały plan wycieczki

13 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).